Svědění pokožky hlavy
Svědění pokožky hlavy je nejen nepříjemné, ale hlavně je známkou toho, že něco není v pořádku. Příčin může být mnoho. Velice často jsou to lupy, dermatologická onemocnění nebo špatná péče o vlasy.
Naše tělo nám svěděním dává vědět, že něco není v pořádku. Říká nám, že nastal problém, který je třeba řešit, v opačném případě může dojít i k takovému extrému, jako je ztráta vlasů.
Kdy zpozornět?
Mírné svědění hlavy je naprosto přirozeným jevem, který občas pocítí každý. Volbou první pomoci většinou bývá šampon proti svědění pokožky hlavy. Když ale nezabírá, je dobré zpozornět. Normální také není, pokud vás svědění budí ze spánku, ve vlasech pozorujete šupinky či strupy, anebo jsou místa, která svědí, bolestivá na dotek.
Odhalte příčinu
Základem je odhalit příčinu, protože jakmile zjistíte, co svědění způsobuje, můžete zvolit správnou léčbu. Příčin svědění pokožky hlavy je tolik, že se tento stav stal běžným kožním problémem. Některé stavy jsou typické pro suchou citlivou pokožku, jiné zase často postihují majitele mastné pokožky. A třeba vši si své hostitele podle typu pokožky nevybírají a mohou se zabydlet u kohokoliv.
Nejčastější příčiny svědění
1. Lupy
Podrážděná, svědivá a šupinatá pokožka hlavy. Tak vypadají lupy, běžný problém, se kterým má alespoň jednou za život zkušenost až polovina lidí.
K tvorbě lupů jsou náchylné mastné typy pokožky hlavy, protože kvasnici, která je způsobuje, se v mastném prostředí líbí. Nepříjemným příznakem, který lupy provází, je zarudlá pokožka. Tu si lidé často rozškrabávají a pak je více náchylná k zanícení.
Lupy jsou asi nejčastější příčinou svědění pokožky hlavy s nejdostupnějšími léčebnými produkty. Stačí si vybrat v nabídce šamponu proti lupům. Tyto šampony lupy odstraňují, brání jejich návratu a navíc obsahují vyživující a zklidňující ingredience.
2. Seborea
Jedná se o chronické neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které je typické hlavně pro malé děti, objevit se ale může i kdykoliv během života. Postižená pokožka je růžová, a když se neléčí, projeví se žlutohnědými šupinami, které mohou svědět.
Seborea nebolí, jde ale o chronické a často recidivující onemocnění. Lékárny mají v nabídce volně prodejné přípravky k ošetření kůže postižené seboreou. Vybrat si můžete mezi šampony, gely nebo krémy.
3. Lupénka
Lupénka se projevuje na kůži, jedná se ale o autoimunitní onemocnění celého organismu. Typickým projevem lupénky jsou vystouplé zarudlé šupinaté skvrny. Objevit se může i ve vlasech, nepříjemně svědí či pálí.
Rozeznat lupénku není jednoduché, protože připomíná jiné kožní nemoci postihující pokožku hlavy, jako je třeba seborea. Při podezření na lupénku navštivte dermatologa, který ji nejen s jistotou pozná, ale hlavně zvolí vhodnou léčbu.
4. Pot
Svědění ve vlasech může způsobit i obyčejný pot. Může totiž za zmaštění pokožky hlavy, která se tak stává živnou půdou pro množení kvasinek a plísní.
Takový problém se netýká jen sportovců, ale také lidí, kteří často nosí pokrývky hlavy. Může totiž dojít k zablokování pórů a zapaření hlavy, což vede k podráždění a svědění. Proto si po sportování umyjte nejen tělo, ale i vlasy a pokrývky hlavy noste vzdušné.
5. Plíseň
Plíseň může postihnout kteroukoli část těla, pokožku hlavy nevyjímaje. Takové onemocnění má exotický název Tinea capitis a je velice nepříjemné. Protože zasahuje až do vlasových folikul, může způsobit vypadávání vlasů. Léčbu rozhodně není dobré podceňovat, na hlavě mohou v místech, kde je kůže postižená, vznikat holé lysiny.
Diagnózu určuje lékař a léčba je naštěstí snadná. Dermatolog předepíše antimykotický preparát. Stav se zlepší i po použití speciálního šamponu s antimykotickým účinkem, pro úplné vyléčení ale obvykle nestačí.
6. Vši
Na vši většinou upozorní nesnesitelné svědění hlavy. Máte výskyt vší spojený s dětmi? Není se čemu divit, vlasy napadá veš dětská, která se ráda šíří právě v kolektivu malých dětí, nepohrdne ale ani kšticí dospělého člověka.
Představa, že se vši objevují ve vlasech lidí, kteří s hygienou trochu pokulhávají, je mylná. Naopak se jim nejvíce líbí v čistých vlasech.
Pokožka bývá začervenalá hlavně v oblasti týlu, kde nás to nejvíce láká ke škrábání. Nezvané návštěvníky zlikvidují dezinfekční spreje nebo šampony, které seženete v lékárně.
7. Alergie na barvu
Barvy na vlasy nejsou vždy úplně šetrné a pokožka na ně může reagovat zarudnutím, šupinatostí, podrážděním či svěděním. Používáte už léta stejnou barvu a reakce se dostavila až po čase? Nic divného, alergie se může projevit kdykoli a v jakémkoli věku.
Nejčastějším alergenem bývá parafenylendiamin, známý pod zkratkou PPD, který se nachází v hnědých a černých barvách a je dokonce i v henně.
Chcete mít jistotu, že na barvu nemáte alergii? Než si ji nanesete na celou hlavu, naneste trošku barvy na malou část pokožky a počkejte 48 hodin.
8. Folikulitida
Folikulitida se projevuje rudými pupínky připomínajícími akné. Mohou být naplněny hnisem, mohou bolet i svědit. Jedná se o chronické onemocnění, jehož původci jsou bakterie nebo plísně na povrchu kůže.
Při podezření na folikulitidu navštivte lékaře, který předepíše protizánětlivá či antibakteriální léčiva.
Závěr
Svědění pokožky hlavy může mít mnoho příčin, vždy se ale nemusí jednat o onemocnění či parazity. Může být způsobeno i faktory, které si většina lidí s problémem vůbec nespojí.
Jedná se třeba o fyzický nebo emoční stres, změny teplot, špatnou životosprávu, hormonální změny, kouření, některé léky nebo úplně obyčejnou změnu ročního období. Svědění pokožky hlavy může být spojeno dokonce i s přibývajícím věkem. Čím jsme starší, tím více se pokožka vysušuje, může svědit a je náchylnější k zánětům.