Nacházíte se zde: Úvod Blog Vypadávání vlasů Padání vlasů důsledkem nevyvážené stravy

Padání vlasů důsledkem nevyvážené stravy

Redakce NAVLASIL
12. 6. 2024
Jak může strava ovlivnit vypadávání vlasů? Které potraviny si pro bujnou kštici dopřávat pravidelně a kterým se raději vyhnout?
Padání vlasů důsledkem nevyvážené stravy

Padání vlasů jako důsledek nevyvážené stravy 

Padání vlasů je přirozený jev, který neodmyslitelně patří do životního cyklu každého vlasu. Když ale vlasů vypadává více než by mělo, hovoříme o nadměrném vypadávání

Snížená kvalita či vypadávání vlasů se řadí mezi nejčastější problémy spojené s vlasy. Příčin může být mnoho, patří mezi ně hormonální změny, některá onemocnění, léky, stres či dlouhodobě špatná strava, která postrádá důležité vitamíny či minerály. 

Věk, onemocnění či genetiku ovlivnit nelze, více než cokoliv jiného ale můžeme ovlivnit to, co jíme. Zdravý životní styl v čele s příjmem kvalitních živin hraje podstatnou roli v udržení zdravých a kvalitních vlasů. Právě výběrem vhodných potravin či užíváním doplňků stravy lze v mnoha případech problém výrazně snížit.

Některé potraviny mohou problém s vypadáváním vlasů zhoršovat, pro zdravé a lesklé vlasy je zase klíčová konzumace potravin bohatých na živiny.

vypadávání_vlasů_žena

Trpíte nadměrným vypadáváním vlasů? 

Vlasy padají úplně všem, v některých obdobích života mohou padat výrazně více. U žen je to například typicky období po porodu. Poznat, že trpíte nadměrným vypadáváním vlasů, proto nemusí být vždy snadné. 

Zdravému člověku vypadne denně zhruba 100 vlasů a po umytí to mohou být až tři stovky. Je to normální stav, nejde tak úplně o vypadávání, ale spíše o výměnu starých vlasů za nové.

Pokud ale vypadává vlasů více, nacházíte větší množství vlasů na polštáři nebo v hřebenu, začala se objevovat holá místa na pokožce nebo se nárazově výrazně zhoršila kvalita vašich vlasů, je dobré zpozornět.

Proč vlasy vypadávají? 

Hlavní příčina vypadávaní vlasů souvisí s pokožkou hlavy. Kolem vlasového kořínku se hromadí kolagen, který postupně tvrdne. To vede ke ztuhnutí a zcitlivění vlasového pouzdra, což zpomaluje výživu vlasu a zkracuje celý životní cyklus vlasu. Dochází k tlaku na vlasový folikul, vlasy se proto stávají křehčími a mnohem snadněji vypadávají. 

Nadměrný úbytek vlasů je odborně nazýván alopecie, u žen k ní nejčastěji dochází v důsledku přirozených hormonálních změn během těhotenství a kojení, případně v období menopauzy. 

U mužů bývá vypadávání vlasů spíše plíživé, tvoří se kouty nebo lysina na temeni hlavy. V takovém případě hovoříme o androgenní alopecii. Jde o citlivost vlasových kořínků na mužský pohlavní hormon testosteron. A právě u androgenní alopecie mívá hlavní slovo genetika. 

alopecie_vlasy_žena

Vliv stravy na zdraví vlasů

Zjednodušeně řečeno je pro zdravé vlasy klíčová zdravá vyvážená strava (ideálně plná potravin, které jsou pro vlasy prospěšné) a omezení určitých potravin, které mohou nadměrné vypadávání vlasů vyvolat. 

Růst vlasů podporují některé živiny, jako jsou bílkoviny, vitamíny (zejména A, C, D a E) a minerály (zejména železo, zinek a selen). Ke zvýšenému padání vlasů může vést právě nedostatečný příjem těchto látek ve stravě. 

Naopak dobré pro vlasy nejsou potraviny s vysokým obsahem cukru, protože mohou zhoršovat záněty ve vlasových folikulech, což vede k poškození vlasu a jeho vypadnutí. Záněty zhoršují také potraviny obsahující vysoké množství sodíku a trans mastných kyselin. 

Trans mastné kyseliny vznikají při průmyslovém zpracování rostlinných tuků, hlavně olejů, v procesu hydrogenace. Najdeme je tak především v trvanlivém pečivu, levných cukrovinkách, náhražkách čokolády nebo některých polevách.

Ač je středomořská strava zdraví prospěšná a obecně doporučována, dejte pozor na mořské plody a ryby s vysokým obsahem rtuti. Mohou totiž ovlivňovat hladinu hormonů, což může přispívat k vypadávání vlasů. 
Potraviny s obsahem lepku zase mohou vyvolat autoimunitní reakci, která způsobí vypadávání vlasů. 

doplnky_stravy_minerály_vitamíny

Nedostatek mikroživin

I když mikroživiny potřebuje tělo v potravě přijímat v malém množství, jsou pro udržení zdraví nezbytné. Mezi mikroživiny se řadí vitamíny a minerální látky. 

Vlasové folikuly jsou vysoce aktivní a citlivé, a tak není překvapením, že nedostatek živin může negativně ovlivnit zdraví vlasů. Vypadávání vlasů může způsobovat zejména nedostatek železa, vitamínu D a zinku. 

Množství minerálů a vitamínů v těle snadno odhalí laboratorní testy.  

Železo 

Právě železo chybí lidem nejčastěji a s vypadáváním vlasů může přímo souviset. Může být příčinou typu vypadávání vlasů, který je označován jako Telogenní efluvium (TE). 

TE je druhou nejčastější formou ztráty vlasů. TE charakterizuje ztenčování, lámání a postupné vypadávání vlasů způsobené vstupem nadměrného množství vlasů do tzv. telogenní fáze vlasového cyklu, což vede k jejich nadměrnému vypadávání. 

Vztah mezi nedostatkem železa a vypadáváním vlasů vědci stále zkoumají. Zdá se ale, že k tomu dochází proto, že jsou zásoby železa při jeho nedostatku z vlasových folikulů přesměrovány do důležitějších částí těla. 

Pozor by si měli dát vegetariáni, vegani a ženy v produktivním věku, které železo ztrácí během menstruace. Na pozoru by se měli mít také pravidelní dárci krve.

vitamín_D_losos_ryby

Vitamín D

Vitamín D je velmi důležitý v mnoha tělesných procesech a jedním z nich je i cyklus růstu vlasů. Nachází se ve zdravých vlasových folikulách, v těch nezdravých úplně chybí a právě jeho absence může způsobovat padání vlasů. 

Je velice důležitý pro metabolismus růstu vlasů. Působí na keratinocyty, čímž iniciuje začátek cyklu vlasových folikulů a stimuluje růst vlasů. Celý proces funguje tak, že se vitamín D nejprve v játrech přemění na kalcidiol a posléze v ledvinách na kalcitriol, který je aktivní formou vitamínu D. Ten poté reguluje buněčnou apoptózu, která zase pomáhá regulovat cyklus vlasového folikulu.

Vitamín D také snižuje stres, který je s nadměrným padáním vlasů velice často spojován. 

Provedené výzkumy ukázaly, že lidé, kteří trpí nadměrným vypadáváním vlasů mívají výrazně nižší hladinu vitamínu D v krvi oproti lidem, kteří s vypadáváním vlasů problémy nemají. Tento výzkum proběhl v roce 2020 a zahrnoval 109 lidí. Téměř 80 % zkoumaných osob s problémem s vlasy trpělo nedostatkem vitamínu D. Tento výzkum také ukázal častý nedostatek železa u lidí s problémem s vlasy. 

Zinek

U těch, kteří mají problémy vypadáváním vlasů, je typický také nedostatek zinku. Jejich vlasy mají navíc typicky nepravidelný tvar podmíněný abnormální keratinizací

Množství zinku, které se dostává ke kořenu vlasu, ovlivňuje i rychlost růstu vlasů. Přínosy zinku pro vlasy zahrnují podporu množení buněk, růst tkání a opravu poškozených tkání. Zinek také udržuje v dobrém stavu žlázy, které vylučují potřebný maz a tím snižuje šance vlasu na vypadnutí. 

zinek_houby_madle_maso

Další živiny

Vypadávání vlasů může být spojeno také s nedostatkem dalších mikroživin, jde zejména o měď, biotin, kyselinu listovou, vitamíny B 12 a B2. 

Omezení kalorií a bílkovin

Buňky, které tvoří vlasovou cibulku, což je část vlasového folikulu, se velice rychle obměňují. To je důvod, proč jsou vlasy citlivé na nedostatek bílkovin a kalorií. 

Pro správný stav vlasů je zcela klíčový dostatečný celkový denní energetický příjem a také bílkoviny zajišťující doplnění esenciálních aminokyselin. Když v těle není dostatek energie a bílkovin, využijí se dostupné živiny pro zajištění životně důležitých funkcí a na vlasy už prostě nezbudou.

To potvrzuje i fakt, že lidé trpící nadměrným vypadáváním vlasů mají v těle menší množství histidinu, leucinu a cysteinu (aminokyseliny z bílkovin) v porovnání se zdravými jedinci.
Právě proto je vypadávání vlasů často spojováno s přísnými dietami. 

vejce_pohanka_maso

Pozor na přísné diety

Vztah mezi přísnými dietami a nadměrnou ztrátou vlasů je docela logický. Během restrikčních diet jíme méně jídla, do těla tedy dostáváme méně energie a živin včetně výše zmíněných vitamínů a minerálních látek.

Ztráta vlasů ale nemusí přijít spolu se ztrátou přebytečných kil. K vypadávání vlasů může dojít klidně až 3 měsíce po začátku redukční diety, přičemž může trvat až 6 měsíců. Nutričně vyváženou stravou v dostatečném množstv lze v drtivé většině případů vrátit vše do starých kolejí, ale samozřejmě to nepůjde ze dne na den.

Rozhodně se ale nemusíte bát hubnout pomocí diety. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla a spolu s kily se nemusíte loučit i s vlasy:

-    vyhýbejte se drastickým dietám,

-    dbejte na dostatek kvalitních bílkovin,

-    dopřávejte si dostatek celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny,

-    nezapomínejte, že při hubnutí platí víc než kdy jindy, že by strava měla být nutričně vyvážená a bohatá na vitamíny a minerální prvky,

-    nepřehánějte to s doplňky stravy.

stres_vypadávání_vlasů

Suplementujte s mírou

Zvýšená námaha, dieta a k tomu ztráta vlasů. Taková kombinace přímo vybízí sáhnout po doplňcích stravy. Pozor ale na to, jaké doplňky užíváte, a to hlavně v případě, kdy kombinujete různé preparáty. Mohou totiž přinést více škody než užitku. 

Příliš vysoký příjem některých vitamínů a minerálů může vypadávání vlasů přímo způsobovat. A mohou přinést i jiné zdravotní potíže, protože jsou pro tělo v příliš velkém množství toxické.

Dobrým příkladem může být jinak velice prospěšný a pro vlasy důležitý zinek. Když je ho v tělo příliš mnoho, může bránit absorpci dalších minerálů, jako je měď, železo, hořčík a mangan. Ale ty jsou také potřeba, například měď pomáhá při tvorbě krevních cév, takže její nedostatek může mít negativní dopad na pokožku hlavy a může omezit tak růst vlasů.

Pozor si dejte nejen na zinek, ale také selen a vitamíny A a E. Doplňků stravy se ale určitě nemusíte bát, stačí si vybrat jeden kvalitní komplexní produkt a v případě, že kombinujete více preparátů, pozorně čtěte jejich obsah. 

Potraviny pro zdravé vlasy

Doplňky stravy jsou výborným pomocníkem, který mnohdy dokáže problém s vypadáváním vlasů účinně vyřešit. Jako bonus bývá u většiny produktů také pozitivní vliv na nehty a pokožku

Přesto nepřemýšlejte o suplementech jako o náhradě pestré stravy. Místo toho používejte doplňky ve spojení s kvalitními potravinami. Které potraviny podporují zdraví vlasů?

Vejce

Vejce v sobě skrývají vysoce kvalitní bílkoviny obzvlášť bohaté na aminokyseliny, které jsou důležité pro udržení zdravých vlasů. Navíc mají vysoký podíl vitaminu B7, zinku i selenu. 

Vejce jsou pro vlasy superpotravinou, hlavně žloutek, který je co do obsahu stopových prvků zdaleka nejbohatší částí vejce.

Tučné mořské ryby

Tučné mořské ryby, jejichž oblíbeným zástupcem je třeba losos, jsou bohatým zdrojem vitamínu D. A právě nedostatek slunečního vitamínu, jak se déčku přezdívá, bývá spojován se sníženou kvalitou vlasů a jejich vypadáváním. 

Vedle toho obsahují ryby vysoké množství omega‑3 mastných kyselin a dalších látek s antioxidačním účinkem, které mají ve vztahu ke kvalitě vlasů velký význam.

ořechy_semínka

Ořechy a semínka

Mandle, vlašské ořechy, kešu ořechy, chia semínka, slunečnicová semínka nebo třeba dýňová. Všechny jsou pro vlasy výborným dopingem, patří mezi nejlepší zdroje minerálních látek a omega 3 mastných kyselin

Batáty

Batáty, kterým se říká také sladké brambory, se od těch klasických neliší jen barvou a chutí, ale také obsahem vitamínu A. Ten je pro zdraví vlasů velice důležitý, ale právě u vitamínu platí, že se nic nemá přehánět. Jeho přemíra z doplňků stravy může naopak vypadávání vlasů způsobovat. 

Hovězí maso

Hovězí maso je vynikajícím zdrojem vysoce kvalitní bílkovin a železa ve formě, která je pro tělo mnohem lépe dostupná než u rostlinných zdrojů železa. A protože je nedostatek bílkovin i železa spojován s častějším vypadáváním vlasů, je právě hovězí maso jasnou volbou pro zdravé vlasy. 

batáty_hovězí_maso

Ovesné vločky

Ovesné vločky se mohou pyšnit velkým množstvím důležitých živin. Vedle vysokého obsahu vlákniny jsou ovesné vločky dobrým zdrojem železa, zinku i hořčíku.

Nedostatek těchto minerálů vede ke snížení kvality vlasů. Pravidelná konzumace ovesných vloček tak může pomoci toto riziko minimalizovat. 

Luštěniny

Luštěniny poskytují přímo zázračnou kombinaci biotinu, kyseliny listové, zinku a železa. Díky tomu jsou fazole, čočka nebo třeba cizrna dokonalými potravinami pro podporu růstu vlasů.

Rostlinné oleje

Olivový, dýňový, sezamový, makový, lněný a další. Všechny jsou pro zdravé vlasy důležité. Dopřávejte si je ale za studena, tepelnou úpravou se ničí vitamíny i minerální látky, které obsahují. 

mléčné_výrobky_sýr_mléko

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky jsou plné bílkovin, kalcia a kaseinu (mléčné bílkoviny), které pomáhají s obnovou pružnosti vlasů. 

Kterým potravinám se raději vyhnout

Pamatujte, že žádné jídlo není zcela zakázáno, pokud na něj nemáte alergii. Některé pokrmy je ale lepší si dopřát jen příležitostně. 

Řeč je o jídlech, které vlasům neprospívají. A nejen vlasům, ale lidskému zdraví obecně. 

Sladkosti

Sladkosti, ale také limonády, dezerty a zpracované pochutiny, mohou zvýšit hladinu cukru v krvi a vyvolat zánět, což omezuje růst vlasových folikulů. Zánět může poškodit folikuly a žlázy, což vede k padání vlasů. 

Jídla s vysokým obsahem cukru také zvyšují produkci dihydrotestosteronu (DHT), který zmenšuje vlasové folikuly. 

Smažená jídla

Smažená jídla mají vysoký obsah trans a nasycených tuků, které mohou ucpávat folikuly. Často také obsahují konzervační látky, jako jsou siřičitany, na které jsou někteří lidé citliví. Tyto potraviny mohou zvyšovat zánětlivost mastnotu vlasové pokožky a poškozovat vlasy.

fast_food_smažená_jídla

Ryby s vysokým obsahem rtuti

Vysoký obsah rtuti může obsahovat maso žraloka, mečouna a velkých dravých ryb, jako je štika, candát nebo bolen. 

Ryby by ale měly patřit do našeho jídelníčku a dopřát bychom si je měli alespoň dvakrát týdně. Nízký obsah rtuti má například treska, mořská štika, hejk, losos, sardinky, herinky, kapr, krevety, šproty, ančovičky, pstruzi a spousta dalších ryb. 

Alkohol

Alkohol tělo dehydruje a jeho odbourávání zaměstnává organismus natolik, že nemůže využít bílkoviny, zinek a další živiny důležité pro růst vlasů na jiné důležité procesy.

Kofein

Také kofeinové nápoje dehydrují organismus a mohou narušit vstřebávání živin. Kofein také ovlivňuje hladinu hormonů, zvyšuje hladinu DHT a vede k vypadávání vlasů. Proto je dobré nepít více než 3 kofeinové nápoje denně. 

Potraviny s vysokým obsahem soli

Nadměrný příjem sodíku může vést k dehydrataci a špatnému prokrvení vlasových folikulů. Zvyšuje také záněty. Solte s mírou, vyhýbejte se zpracovaným a konzervovaným potravinám, chipsům a dalším příliš slaným jídlům. 

alkohol_kofein

Závěr

Omezit padání vlasů opravdu může vyvážená zdravá strava plná ovoce a zeleniny. Důležité je ale také vyhýbat se spouštěčům vypadávání vlasů, do kterých nepatří jen sladkosti, smažená jídla nebo chipsy, ale také kouření, stres, užívané léky, nedostatečná nebo naopak příliš horlivá péče o vlasy. 

Za vypadáváním vlasů ale může být třeba i porucha hormonů štítné žlázy. Spolehlivě to dovedou odhalit krevní testy, jejichž výsledky pomohou správně určit následnou léčbu. 

V případě, kdy se nedaří zjistit příčinu nadměrného vypadávání vlasů, je možné podstoupit tzv. trichologické vyšetření, které díky sérii podrobných testů určí stav pokožky hlavy i samotných vlasů. Vyšetření odhalí, zda je vlas včetně kořínku dobře vyživován či zda ve vlasech nejsou mazotoky, lupy či bakterie, které brání růstu zdravých vlasů.

Zdroje:

https://www.cibdol.cz/blog/1715-potraviny-ktere-zpusobuji-vypadavani-vlasu-seznam-11-potravin-kterym-je-treba-se-vyhnout 

https://aktin.cz/jak-na-zdrave-vlasy-8-potravin-ktere-byste-meli-zaradit-v-jidelnicku

https://www.g21-vitality.cz/magazin/potraviny-pro-krasne-a-zdrave-vlasy.html

https://www.healthlabs.care/cz/blog/ma-jidlo-vliv-na-vlasy-kuzi-a-nehty

https://www.healthline.com/nutrition/how-diet-affects-hair-loss#calorie-protein-restriction

https://www.medicalnewstoday.com/articles/foods-that-cause-hair-loss#foods-that-promote-hair-growth

https://www.nutraday.cz/5-prinosu-vitaminu-d3-pro-vlasy-orig/

https://aktin.cz/hubnuti-a-vypadavani-vlasu-je-mezi-tim-souvislost

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24371385/
 

Zpět na přehled

Mohlo by vás zaujímať

Barvené a melírované
Všechny typy vlasů Nejprodávanější
Jemné vlasy Nejprodávanější

Skladem > 5 ks

Šampon NAVLASIL pro jemné vlasy

439 Kč
Ručně šitá scrunchie z hedvábí Všechny typy vlasů

Skladem > 5 ks

Hedvábná gumička tmavě béžová velikost S

349 Kč
Barvené a melírované
Ručně šitá scrunchie z hedvábí Všechny typy vlasů

Skladem > 5 ks

Hedvábná gumička tmavě béžová velikost M

359 Kč
Suché a lámavé
Suché a lámavé

Skladem > 5 ks

Šampon NAVLASIL pro suché a lámavé vlasy

439 Kč
Jemné vlasy

Skladem > 5 ks

Kondicionér NAVLASIL pro jemné vlasy

429 Kč
Nahoru