Nacházíte se zde: Úvod Blog Vypadávání vlasů Hormonální nerovnováha a její vliv na padání vlasů

Hormonální nerovnováha a její vliv na padání vlasů

Redakce NAVLASIL
6. 8. 2024
Hormony ovlivňují celé naše tělo včetně pokožky hlavy, a tím i kvalitu a hustotu vlasů. Narušení hormonální rovnováhy může být příčinou mnoha zdravotních potíží, které se mohou projevit právě vypadáváním vlasů. Jak spolu hormony a ztráta vlasů souvisí? Které hormony jsou pro zdravý vlasový cyklus zásadní?
Hormonální nerovnováha a její vliv na padání vlasů

Hormonální nerovnováha a její vliv na padání vlasů

Hormonální nerovnováha je jednou z běžných příčin vypadávání vlasů, a to zejména u žen. 

Hormony působí na celé naše tělo a s růstem vlasů mají úzkou souvislost. Ovlivňují celý vlasový cyklus i strukturu vlasových folikulů. Je logické, že když přestanou být v rovnováze, projeví se to také na vlasech, které pak mohou nadměrně vypadávat.

Vlasy vypadávají úplně všem, je to součást vlasového cyklu, kdy starý vlas vypadne, aby uvolnil místo novému. Běžné je, když vypadává okolo 100 vlasů denně, po umytí to mohou být i tři stovky. 

Když ale začnou vlasy vypadávat ve větším množství, než na které jste zvyklí, je dobré zpozornět. Dobrým ukazatelem mohou být chuchvalce vlasů na polštáři nebo v hřebenu. Takový problém není dobré brát na lehkou váhu a měli byste začít pátrat po příčině. 

vypadávání_vlasů

Nejčastější příčiny vypadávání vlasů

Abyste mohli s vypadáváním vlasů účinně bojovat, je důležité zjistit, co ztrátu vlasů způsobuje. 

U mužů hraje při vypadávání vlasů hlavní roli dědičnost, u žen vlasy nejčastěji vypadávají z důvodu hormonálních změn. 

Častým důvodem ztráty vlasů jsou různá onemocnění. Typická právě pro ženy je špatná funkce štítné žlázy. Vlasy mohou vypadávat po prodělání nějaké infekce (neděje se tak ale hned po jejím zaléčení, ale většinou až po dvou až třech měsících), při nádorových onemocněních či jiných často autoimunitních onemocněních. 

Růst vlasů se odvíjí od kvality naší stravy, a tak vlasy mohou vypadávat i v důsledku špatné životosprávy. Při nedostatku tělo využívá všechny potřené látky k zajištění důležitých funkcí a na růst vlasů a jejich udržení v koříncích už zkrátka nezbyde. 

Mezi velmi časté příčiny patří také stres, ke kterému se dostaneme později ve spojitosti se stresovým hormonem kortizolem.

O vlasy je třeba pečovat, ale nic se nemá přehánět – důvodem jejich vypadávání může být nedostatečná, nebo naopak příliš horlivá péče (časté barvení, používání nešetrných produktů, kulmování, žehlení ale třeba také pevné stahování vlasů gumičkami). 

Problémy s vlasy se mohou vyskytnout i při užívání některých léků, jednat se může o cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, antiepileptika nebo cholestatika. 
Negativní vliv mívá i špatně zvolená antikoncepce, která v těle ovlivňuje právě hormony. 

ztráta_vlasů_příčiny

Role hormonů v lidském těle

O hormonech nejčastěji hovoříme ve spojitosti s pubertou, těhotenstvím nebo menopauzou. Nemusí ale docházet přímo k jejich bouři, aby si zasloužily naši pozornost. 

Hormony jsou biochemikálie, které přenášejí zprávy po celém těle. Tvoří se ve žlázách s vnitřní sekrecí – v brzlíku, nadledvinách a štítné žláze. Cestují krví a předávají informace tkáním a orgánům.

Regulují tělesný růst a vývoj, libido a rozmnožování, metabolismus i náladu. 

Narušení hormonální rovnováhy může být příčinou různých zdravotních potíží, které se projeví třeba podrážděností, zhoršeným trávením, nespavostí nebo naopak velkou únavou, nárustem hmotnosti nebo právě vypadáváním vlasů. 

Hormonální nerovnováha

K hormonální nerovnováze dochází, když máme nějakého hormonu moc, nebo naopak málo. Hormony působí na celé naše tělo, a proto se i jejich nerovnováha může projevit opravdu kdekoliv v těle. 

Hormony zásadně ovlivňuje naše strava a prostředí. K hlavním narušitelům hormonální rovnováhy patří nesubstituční užívání hormonů v podobě léků, jako je třeba už zmíněná hormonální antikoncepce, a znečistění životního prostředí a stravy látkami, které narušují přirozenou tvorbu a uvolňování našich vlastních hormonů.

hormonální_nerovnováha_žena_léky

Hormonální nerovnováha u žen

Právě něžné pohlaví postihuje hormonální nerovnováha více než muže. Nejčastěji se jedná o nerovnováhu mezi progesteronem a estrogenem. Přirozeně k ní dochází v období klimakteria, puberty, těhotenství a kojení. Příčinou ovšem může být nerovnováha i jiných hormonů, například hormonů štítné žlázy nebo růstového hormonu.

Projevit se může vznikem myomů, premenstruačním syndromem, polycystickými vaječníky nebo endometriózou. Druhotnými potížemi bývá přibírání na váze, neschopnost zhubnout, snížené libido, noční pocení a vypadávání a řídnutí vlasů. Naopak se může objevit ochlupení tam, kde to u žen není zcela běžné, na obličeji či bradě. 

Hormonální nerovnováha u mužů

Hormonální nerovnováha se netýká jen žen, ale také mužů, u kterých většinou vzniká nedostatkem typického mužského hormonu testosteronu
Mezi časté projevy patří zvětšení prsou, erektivní dysfunkce, snížené libido, neplodnost, snížení svalové a kostní hmoty a ztráta vlasů. 
Kromě testosteronu může být příčinou ale i nerovnováha jiných hormonů, například hormonů štítné žlázy, adrenalinu, serotoninu a dalších.

muž_padání_vlasů

Hormony a jejich vliv na vlasy

Každý náš vlas prochází růstovým cyklem, který má několik fází:

  • Anagenní (růstová) fáze – z vlasového folikulu vyrůstá nový vlas.
  • Katagenní (přechodná) fáze – vlasový folikul přestává vlas vyživovat a slábne.
  • Telogenní (klidová) fáze – vlas úplně přestane růst a vypadne, aby uvolnil místo novému vlasu.

Jedním z nejvýznamnějších faktorů, které mohou vlasový cyklus ovlivňovat, jsou hormony a jejich hladiny v lidském těle. Dále uvedené hormony ovlivňují vlasy nejvýznamněji.

Testosteron

Mužský pohlavní hormon testosteron hraje hlavní roli při vývoji mužských reprodukčních orgánů a tvorbě spermií. Během puberty chlapcům díky němu začne růst ochlupení na tvářích i na těle. 

I když je testosteron produkován ve varlatech, v menší míře ho najdeme i v ženském těle, ve vaječnících. 

Fakt, že testosteron má vliv na vlasový porost, je celkem známá věc. Právě testosteron může za to, že muži plešatí. U žen se projevuje nejčastěji v menopauze, kdy klesá množství ženských pohlavních hormonů. 

vlasy_žena_hormony

Estrogen

Estrogeny tvoří skupina ženských pohlavních hormonů – estradiol, estron a estriol. Ženské pohlavní hormony jsou produkovány ve vaječnících a jejich hlavním úkolem je rozvoj sekundárních pohlavních znaků – růst ochlupení a zvětšení prsou. Estrogen reguluje menstruační cyklus, udržuje hustotu kostí a jeho hladina má vliv také na naši náladu. 

Estrogen je typický ženský hormon. V menší míře se vyskytuje i u mužů, kteří ho potřebují kvůli udržení hustoty kostí, kardiovaskulárního zdraví a celkové pohody.

Dihydrotestosteron (DHT)

Dihydrotestosteron (DHT) je hormon, který vzniká přeměnou testosteronu enzymem zvaným 5-alfa-reduktáza. Tento enzym se nachází v různých tkáních v těle, včetně prostaty, vlasových folikulů a nadledvin, a působí na testosteron.

DHT se stejně jako testosteron podílí na vývoji sekundárních pohlavních znaků a mužského reprodukčního systému. V menší míře působí také u žen, a to podobně jako testosteron. V těle plní několik zásadních funkcí, jeho nadměrná hladina je ale spojena s vypadáváním vlasů.

Zajímavé je, že i když je DHT potřebný pro růst většiny ochlupení na těle, v případě růstu vlasů je vysloveně škodlivý. Způsobuje totiž zmenšování vlasových folikulů, které přímo vede k vypadávání vlasů. 

štítná_žláza_žena

Progesteron

Progesteron je dalším pohlavním hormonem, který je produkován ve vaječnících zejména v druhé polovině menstruačního cyklu a během těhotenství. U žen je nezbytný hlavně v těhotenství. V malém množství jej najdeme i v mužském těle. 

Hormony štítné žlázy

Tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3), to jsou hormony štítné žlázy, které jsou nezbytné pro regulaci metabolismu, využívání energie a udržování tělesné teploty. Mají vliv i na některé orgány včetně srdce, mozku nebo jater.

Při poruchách funkce štítné žlázy může docházet buď k jejich nadprodukci, nebo naopak nedostatečné tvorbě.

Příčiny ztráty vlasů způsobené hormony:

Androgenní alopecie

Androgenní alopecie, známá také jako mužská nebo ženská plešatost, je jednou z nejčastějších příčin vypadávání vlasů. U mužů obvykle začíná v období dospívání a u žen po menopauze.

Sklony k androgenní alopecii si obvykle neseme v genetické výbavě – vlasové folikuly na temeni hlavy a linii čela jsou citlivější na působení hormonu DHT.

DHT se váže na androgenní receptory ve vlasových folikulech a postupně způsobuje jejich zmenšování. Anagenní fáze růstového cyklu vlasu se tímto působením začne zkracovat a vlasy jsou tak s každým opakováním cyklu tenčí, křehčí a snáze vypadávají. Postupně tak dochází ke snižování hustoty vlasů a nevyhnutelnému plešatění.

alopecie_žena

Poporodní vypadávání vlasů

Těhotenství znamená pro ženské tělo doslova hormonální bouři. Zvyšují se hladiny HCG, estrogenu, progesteronu, prolaktinu i oxytocinu. Vyšší je také objem krve kolující v těle. To vše na vlasy působí tak, že se jich více nachází v růstové fázi a v podstatě téměř nepadají, navíc jsou silnější i hustější.

Po porodu hladiny hormonů začnou rychle klesat, což způsobí, že krásné husté vlasy vystřídá jejich padání a v některých případech také zhoršená kvalita.

Začnou totiž vypadávat všechny vlasy, které se během těhotenství nahromadily v růstové fázi. Přecházejí do telogenní, tedy klidové fáze a vypadávají hromadně. 

K nejvýraznějšímu prořídnutí hřívy dochází mezi 3. a 6. měsícem po porodu. Vlasy ale mohou začít vypadávat už v porodnici a jejich ubývání může trvat i rok.

Naštěstí se jedná o dočasný problém, který postupně vymizí, jakmile se růstový cyklus vyrovná. Pokud ale vlasy i po roce stále vypadávají mnohem více, než bylo běžné před těhotenstvím, je potřeba hledat jinou příčinu. 

těhotenství_vypadávání_vlasů

Syndrom polycystických vaječníků 

Syndrom polycystických vaječníků je endokrinologické onemocnění, které se projevuje nerovnováhou hormonů. 

Toto onemocnění, často doprovázené tvorbou cyst na vaječnících, ovlivňuje ženy v produktivním věku a jedná se o nejčastější hormonální poruchu u žen. 

Může vést k řadě zdravotních problémů, neplodnosti, nadměrnému růstu ochlupení na těle a obličeji, problémům se spánkem nebo k vypadávání vlasů.

Jedním z projevů této hormonální poruchy je zvýšená hladina androgenů. A androgeny, konkrétně testosteron a DHT, se vážou na vlasové folikuly a způsobují jejich předčasný přechod do telogenní fáze růstového cyklu. To vede ke snižování hustoty i kvality vlasů.

Poruchy funkce štítné žlázy 

Hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin ovlivňují metabolické procesy v našem těle. Při poruchách funkce štítné žlázy může docházet buď k nedostatečné produkci těchto hormonů (hypotyreóze), nebo naopak k nadměrné produkci (hypertyreóze). V obou případech je ovlivněn i růst vlasů a jejich kvalita. 

Když je funkce štítné žlázy snížena, je metabolismus celkově zpomalen, což mimo jiné způsobuje, že k vlasovým folikulům nedoputuje potřebné množství výživy. A ty pak produkují vlasy slabší a křehčí, vlasový porost je v důsledku toho viditelně prořídlý. 

Pokud je nedostatečná funkce štítné žlázy dlouhodobě neléčena, může být narušen vlasový cyklus a vlasy mohou předčasně přecházet do klidové fáze. 

Při nadměrné funkci štítné žlázy se celý vlasový cyklus může naopak zrychlovat. Vlasy sice rostou rychleji, ale jsou mnohem méně kvalitní a mají sklony k lámání. 

menopauza_žena_padáná_vlasů

Menopauza

Ženy v menopauze se většinou potýkají spíše s celkovým řídnutím vlasů než tvořením lysin. Příčinou vypadávání vlasů v tomto období jsou hormonální změny, a to hlavně u žen, které mají k vypadávání vlasů predispozice. 

Vlasy slábnou, řídnou a také rostou pomaleji. Pokles hormonů může být také důvodem stažení vlasových folikulů, v jehož důsledku vlasy vypadávají. 

Hormony estrogen a progesteron přispívají k udržení anagenní (růstové) fáze cyklu vlasu. V menopauze hladina těchto hormonů klesá a tím může dojít k celkovému narušení růstového cyklu vlasů. 

U žen v menopauze mohou k vypadávání vlasů přispívat také další faktory jako vysoký podíl stresu, špatná strava, nedostatek pohybu, nemoc, nedostatečná hydratace a problémy se spánkem.

Stres

Kromě už zmíněných hormonů existuje ještě jeden, který může mít na ztrátu vlasů zásadní vliv. Řeč je o stresovém hormonu kortizolu. V menší míře stres škodlivý není, pokud je ale chronický, je hladina kortizolu zvýšena dlouhodobě a může narušovat růstový cyklus. 

Kortizol zkracuje anagenní (růstovou) fázi a vlasy pak předčasně přecházejí do telogenní (klidové) fáze cyklu. Výsledkem je vypadávání většího množství vlasů najednou. 

Vlasy nezačnou vypadávat hned potom, co projdeme obdobím plným stresu. Vzhledem k trvání vlasového cyklu začnou vypadávat až 2-3 měsíce po stresovém období. Když stresová situace pomine, obvykle se po čase i stav vlasů vrátí do normálu. 

stres_žena_padání_vlasů

Možnosti léčby ztráty vlasů způsobné hormony

Vypadávání vlasů je vždy nutné řešit s ohledem na příčinu. Mezi nejčastější způsoby léčby patří:

  • Léky na vypadávání vlasů – ty jsou vhodné (někdy alespoň jako podpůrné řešení) zejména při geneticky podmíněné androgenní alopecii.
  • Transplantace vlasů – přichází v úvahu v situaci, kdy je ztráta vlasů nevratná.
  • Léky na štítnou žlázu – pokud je vypadávání vlasů způsobeno hypotyreózou nebo hypertyreózou, je nutné nejprve řešit samotný problém se štítnou žlázou.
  • Hormonální substituční léčba – vhodná v případě ztráty vlasů spojené s hormonálními změnami v období menopauzy.
  • Zvládání stresu – v případě, kdy je vypadávání vlasů způsobeno stresem, je jediným efektivním řešením stres snížit. Jakmile poleví stres, růstový cyklus vlasů se postupně sám srovná do normálu.

Pomoci může meditace, jóga, cvičení nebo vyhledání odborné pomoci. 

Závěr

Špatná kvalita a vypadávání vlasů jsou nejčastějšími problémy spojenými s vlasy. Ke ztrátě vlasů je zkrátka potřeba přistupovat jako ke každému jinému zdravotnímu problému a hledat jeho příčinu. 

Je dobré poradit se s lékařem, případně si nechat zkontrolovat hladiny železa a feritinu. Je možné, že vás lékař pošle na endokrinologii nebo doporučí trichologické vyšetření. 

Než se ale vydáte k lékaři, zamyslete se nad svým životním stylem, způsobem péče o vlasy, nebo tím, jestli neprocházíte nějakou životní změnou. 

Zdroje: 

https://www.margit.cz/hormony-fungovaly/
https://newhair.cz/ktere-hormony-maji-vliv-na-rust-a-ztratu-vlasu/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5582478/
https://www.vitalvibe.eu/cs/clanky/423-hormonalni-nerovnovaha-v-talk-32
https://www.biome.cz/co-je-dht-dihydrotestosteron-proc-zpusobuje-padani-vlasu
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9788837/
https://www.zrtlab.com/blog/archive/hormones-and-hair-loss/
 

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat

Hormonální nerovnováha a její vliv na padání vlasů

6. 8. 2024
Hormony ovlivňují celé naše tělo včetně pokožky hlavy, a tím i kvalitu a hustotu vlasů. Narušení hormonální rovnováhy může být příčinou mnoha zdravotních potíží, které se mohou projevit právě vypadáváním vlasů. Jak spolu hormony a ztráta vlasů souvisí? Které hormony jsou pro zdravý vlasový cyklus…

Přečíst článek

Video recenze NAVLASIL

15. 2. 2024
Vždy máme radost, když můžeme sdílet pochvalu a zpětnou vazbu našich zákaznic. Na jednu takovou se můžete dnes podívat. Co řekla o séru NAVLASIL blogerka a vlogerka Skodulka? Podívejte se na video recenzi.

Přečíst článek

Jak dopadly klinické studie látek séra NAVLASIL?

21. 11. 2023
Velmi často se nás ptáte na studie aktivních látek séra NAVLASIL. Proto jsme se rozhodli, že na toto téma napíšeme rovnou celý článek, ve kterém se budeme jednotlivými látkami a studiemi zabývat. Vysvětlíme si, jak byly studie provedeny a s jakými výsledky.

Přečíst článek

Barvené a melírované
Všechny typy vlasů Nejprodávanější
Jemné vlasy Nejprodávanější

Skladem

Šampon NAVLASIL pro jemné vlasy

439 Kč
Novinka Ručně šitá scrunchie z hedvábí Všechny typy vlasů
Novinka Ručně šitá scrunchie z hedvábí Všechny typy vlasů
Barvené a melírované
Suché a lámavé
Všechny typy vlasů

Vyprodáno

Masážní kartáč na vlasy

289 Kč
Suché a lámavé
Jemné vlasy
Nahoru