Zdravé a silné vlasy: Jak se o ně správně starat během všech ročních období

Změna šatníku jde u každého z nás se změnou ročního období ruku v ruce, někdo i mění kosmetiku, kterou používá. Málokdo už ale s příchodem chladnějšího nebo naopak teplejšího počasí mění svou rutinu v péči o vlasy.
Počasí je přitom velmi důležitým faktorem, na který není v rámci péče o vlasy radno zapomínat. Není těžké si všimnout, že v zimě jsou vlasy více nepoddajné, suché a mají sklon k lámání. V létě zase mohou krepatět.
Počasí má velký vliv nejen na pokožku těla, ale také na vlasovou pokožku a vlasy samotné. Jasnými viníky jsou teplota, vlhkost a slunce.
Počasí a vlasy
Pro léto je typické horko, ale také vlhko. Pokožka hlavy na to reaguje tak, že produkuje více mazu a vlasy se tak mohou více mastit. Díky vlhkosti vzduchu zase mohou vlasy nabobtnat a krepatět.
V zimě je naopak vzduch mnohem sušší, což může z vlasů vlhkost vysát. Ty jsou pak suché, nepoddajné a náchylné k lámání.
Možná jste si všimli, že vaše vlasy na podzim nebo na jaře více vypadávají. Naše tělo se přirozeně přizpůsobuje měnícím se ročním obdobím, a to může způsobit, že vlasy projdou více cykly růstu.
Vlasy ale může ovlivnit i to, v jaké vodě si je myjeme. Pokud máte doma tvrdou vodu, plnou minerálů, je to pravděpodobně znát i na vašich vlasech, a to hlavně v zimním období. Voda po sobě zanechává minerální usazeniny, takže jsou vlasy drsné a vypadají matně. V zimě, kdy jsou navíc vysušené, se může celá situace ještě zhoršit.
Pro to, abychom se mohli o vlasy starat se vším všudy po celý rok, je dobré vědět, jak na ně vlivy počasí působí.
Sezónní péče o vlasy
Sezónní péče o vlasy je přístup k naší kštici, který upřednostňuje práci s přírodními živly a počasím, spíše než rutinní péči o vlasy, která se v průběhu roku nemění.
Zahrnuje výměnu produktů při přechodu každého ročního období. Tím je zajištěno, že pokožka hlavy i vlasy zůstanou klidné a hydratované, ať už praží slunce nebo je mráz.
Sezónní péče o vlasy vychází z toho, že každé roční období vyžaduje jiné přípravky, které se zaměřují na nejvýznamnější environmentální stresory, ať už jde o vlhkost, chlad nebo sucho.
Péče o vlasy na jaře
Jaro je období plné změn, otepluje se, rozkvétají květiny, jarní vzduch se nám dýchá úplně jinak než ten zimní. I vlasy procházejí svou vlastní proměnou. Po zimě jsou slabé a vysušené. Potřebují výživu a hydrataci, aby se zajistilo, že vlasová kutikula, která tvoří jejich přirozený obal, nevyschne, neroztřepí se a nepoškodí.
Na jaře na vlasy působí:
- Přechod ze suchého na vlhký vzduch
- Na jaře se do vzduchu dostává více vlhkosti, která na pokožku hlavy působí tak, že produkuje více mazu a vlasy se mohou více mastit. Pro jarní období je proto vhodné používat lehčí kosmetiku, která vlasy tolik nezatíží.
- Alergeny
- Jaro je pro alergiky náročným obdobím. Vzduch je plný pylů i dalších alergenů, které mohou citlivé jedince dráždit nejen v dýchacích cestách, ale také na pokožce, včetně té vlasové. Tomu můžete předcházet za pomoci detoxikačního šamponu, který z pokožky odstraňuje všechny dráždivé nečistoty.
Jak na jaře o vlasy pečovat:
- Jarní očista
- V zimě vlasům vyhovují těžší produkty, které je ale náročnější dokonale smýt. Proto je dobré dopřát i vlasům a pokožce hlavy důkladný jarní úklid – čistící šampon pro to bude výbornou volbou.
- Ostříhejte se
- Vlasové konečky dostaly přes zimu pořádně zabrat, proto je dobré vlasy zastřihnout a dopřát jim svěží vzhled.
- Nechte vlasy odpočinout
- Zima přináší vlasům nejen těžší produkty, ale také nutnost fénování. Jaro je ideální čas na to nechat vlasy po mytí přirozeně uschnout na vzduchu.
- Hydratujte
- Vysušené vlasy je třeba důkladně hydratovat – pomocí hydratačních šamponů, masek nebo silnějších sér. Nezapomínejte při mytí používat i kondicionér! Pokud máte pocit, že se na váš typ vlasů kondicionér nehodí, pořiďte si takový, který bude určen pro váš typ vlasů.
- Doplňte do těla vitamíny
- Vlasy je potřeba po zimě pořádně vyživovat také zevnitř. Doplňte do těla vitamíny a minerály, které jsou pro zdraví vlasů nezbytné. Jarní zelenina je jich plná. Dobře poslouží také doplňky stravy přímo určené pro zdraví vlasů.
- Nenechte vlasy krepatět
- Vyšší vlhkost a teploty často vlasy krepatí. Vyzkoušejte vlasová séra proti krepatění. Nanášejí se na lehce mokré vlasy, ve kterých utěsní vlhkost a zároveň vyhladí vlasovou kutikulu. Vlasy jsou pak hladší a lesklejší.
- Buďte na vlasy jemní
- Po zimě mohou být vlasy slabé, proto se k nim chovejte obzvlášť šetrně. Česejte je kartáčem s širokými zuby, nestahujte je do těsných účesů a používejte minimum tepelných úprav.
Péče o vlasy v létě
Léto máme spojené s dovolenou a odpočinkem, pro vlasy je to ale přesně naopak. Letní vlasové tipy jsou především o ochraně vlasů a pokožky hlavy. Hlavně na konci léta se můžete setkat i s nadměrným vypadáváním vlasů, a proto je dobré myslet i na prevenci vypadávání.
V létě na vlasy působí:
- Vysoké teploty
- Vysoké teploty zbavují vlasy hydratace, a proto se vlasy vysušují rychleji než v chladnějších měsících.
- Pot
- V horku se nepotí jen tělo, ale také vlasová pokožka. Ta se může zapařovat a vznikat na ní záněty.
- Sluneční záření
- Sluneční záření působí nejen na pokožku, ale také vlasy. A nejvíce působí na mokré vlasy. Voda totiž funguje jako lupa, soustředí sluneční paprsky, které poměrně rychle poškozují keratinovou strukturu vlasů. Vše se ještě zhorší, pokud se koupete v moři – sůl obsažená ve vodě oslabuje lipidový obal vlasů, které tak ztrácejí ochranu a jsou náchylnější k poškození.
Jak o vlasy pečovat v létě:
- Pozor na chlór a slanou vodu
- Chlór v bazénech a slaná mořská voda mohou vlasy připravit o jejich přirozené oleje, takže jsou suché a poškozené. Před plaváním si vlasy navlhčete čistou vodou a naneste bezoplachový kondicionér, který vytvoří ochrannou bariéru. Po koupání vlasy důkladně opláchněte a poté použijte hydratační šampon a kondicionér.
- Chraňte vlasy před sluncem
- Stejně jako pokožku může sluneční záření poškodit i vlasy. Sluneční UV paprsky mohou způsobit, že vlasy budou suché a náchylné k lámání. Používejte proto produkty péče o vlasy, které obsahují UV filtry. Nejen, že zabraňují poškození sluncem, ale také pomáhají barveným vlasům před vyblednutím.
- Využijte výhod, které vlasům přinášejí přírodní oleje
- Oleje vlasy hydratují, vyživují ale také chrání před škodlivým UV zářením. Alespoň jednou týdně dopřejte vlasům olejovou masku. Olej můžete použít i při stylingu nebo jej vetřít do konečků.
- Vyhýbejte se tepelným úpravám
- Fénování, žehlení, kulmování, to je pro vlasy jen další přebytečné teplo. Navíc v létě vlasy velice rychle uschnou samy.
- Nezapomínejte na pokrývku hlavy
- Používejte čepice, klobouky nebo třeba šátky. Pomohou ochránit vlasy před UV zářením a pokožku hlavy před spálením.
Péče o vlasy na podzim
Mohlo by se zdát, že si po letních měsících vlasy na podzim konečně odpočinou, místo toho ale začnou vypadávat mnohem více než je během roku běžné. Na podzim totiž dochází k obnově vlasů a pokožky hlavy po poškození vlivem slunečního záření. Obnovuje se lipidová vrstva na povrchu vlasů i na pokožce, kde může docházet k přebytečné tvorbě mazu.
Podzimní vypadávání vlasů
Podzim je obdobím, kdy vlasy vypadávají ve velkém. Provedené výzkumy naznačují, že nadměrné vypadávání vlasů během podzimu by mohlo být způsobeno větším růstem vlasů v červenci. Jedna z teorií je, že k tomuto jevu dochází proto, aby nás vlasy v létě chránily před UV zářením.
Zvýšené vypadávání vlasů tak můžeme zaznamenat už na konci léta. Na podzim, v říjnu a listopadu, toto sezónní vypadávání vlasů vrcholí. Sezónní vypadávání vlasů se může objevit kdykoli během života. Dokonce se může stát, že vás postihne, aniž byste jím kdykoli předtím trpěli.
Vypadáváním vlasů během podzimu se zbytečně nestresujte, jedná se o běžný proces, kdy vlasy procházejí cyklickými změnami. I tak ale můžete vlasům pomoci vhodnou stravou, potravinovými doplňky či produkty proti vypadávání vlasů.
Jak o vlasy pečovat během podzimu:
- Vyživujte vlasy zevnitř
- Nezapomínejte na pestrou stravu, jezte hodně vitamínu i bílkovin, které jsou hlavními složkami vlasů. Pomoci si můžete také potravinovými doplňky pro zdraví a krásu vlasů.
- Ostříhejte se
- Stejně jako na jaře je dobré navštívit kadeřníka i na podzim a zbavit se poškozených konečků. Kratší účes navíc dodá vlasům větší objem.
- Nepřestávejte vlasy hydratovat
- Hydratace je základ zdravých vlasů. Nepotřebujete tak silné hydratační přípravky jako v létě, ale přesto musíte zajistit, aby vlasy byly stále hydratované. Jinak začnou produkovat zbytečně mnoho kožního mazu a budou se mastit.
- Dopřejte vlasům bylinky
- Bylinky a bylinné nálevy jsou vždy vítány, na podzim se hodí obzvlášť kopřiva, která má vysoký obsah vitamínů a minerálů a zároveň pomáhá předcházet nadměrnému maštění pokožky hlavy.
- Buďte k vlasům šetrní
- I tato rada je platná po celý rok, ale obzvláště na podzim, kdy vlasy procházejí sezónním vypadáváním, se k nim chovejte šetrně. Netřete je ručníkem, nečesejte mokré, nestahujte do těsných účesů a nepoužívejte horkou, ale jen vlažnou vodu. Šetrným zacházením můžete vypadávání vlasů citelně omezit.
Péče o vlasy v zimě
Zima je období, které dává vlasům zabrat asi nejvíce. Klesá vzdušná vlhkost, což vede k vysušování pokožky hlavy. Nejvíce tím trpí majitelé kudrnatých vlasů, protože tento typ vlasů na změny klimatických podmínek reaguje nejvíce.
V zimě na vlasy působí:
- Nízké teploty a mráz
- Při nízkých teplotách se vlasy a pokožka hlavy stávají více dehydratovanými a lámavými než obvykle, protože v zimě vlasy ztrácejí vlhkost.
- Rozdíly teplot
- V zimě často střídáme teploty – ze zimy do vyhřátých místností. Vlasy tak zažívají termické šoky, cévy se smršťují a vlasové folikuly ztrácejí svou vitalitu.
- Nošení čepice
- Pod čepicí se vlasy mohou zapařit, zejména pokud si ji nesundáme třeba při cestě autem. Jdeme pak naproti vzniku zánětů a tvorbě lupů. Častou chybou je také užívání přílišného množství stylingových produktů. Chceme, aby vlasy po sundání čepice vypadaly krásně, tím si ale ucpáváme póry a celý stav jen zhoršujeme.
Jak o vlasy pečovat během zimy:
- Hodně pijte
- Nezapomínejte hydratovat tělo zevnitř. V zimě nepociťujeme žízeň tak často jako v letních měsících, dostatečným pitným režimem ale můžeme zamezit vysušování vlasů i jejich nadměrnému vypadávání.
- Mějte dostatečný příjem vitamínů
- Vlivem mrazu jsou cévy užší a nezajišťují takové množství živin, jako obvykle. Dbejte na svůj jídelníček, pomoci si můžete také doplňky stravy nebo vitamínovými maskami či kondicionéry.
- Používejte přírodní oleje
- Přírodní oleje vytváření bariéru, která chrání vlasy před poškozením zevnitř i před vnějšími faktory. Navíc umí přenést živiny přímo do pokožky hlavy. V zimním období aplikujte vlasové oleje alespoň jednou týdně.
- Noste vhodnou čepici
- Až si budete vybírat novou čepici, zvolte takovou, která nebude příliš malá nebo úzká. Zkrátka vyberte čepici, ve které budou mít vlasy dostatečný prostor. Vyhnete se díky tomu nadměrné tvorbě mazu.
- V zimě mají vlasy tendenci nabíjet se statickou elektřinou, kterou více vyvolávají syntetické materiály. Vhodnější jsou proto vlněné nebo bavlněné čepice.
- Volte kosmetiku pro zimní období
- Vlasová kosmetika vhodná pro zimu je těžší, zajišťuje ale vlasům potřebnou hydrataci i ochranu. Určitě šáhněte po hydratačním šampónu a kondicionéru po každém mytí.
- Nepřehánějte to se stylingovými přípravky
- I když chcete, aby účes držel pod čepicí nebo ve větru tvar, nepřehánějte to se stylingovými přípravky. Ucpávají totiž mazové žlázy.
- Vlasy si myjte méně často
- To, jak často si potřebujete mýt vlasy, záleží na jejich typu. Obecně by se to s četností mytí nemělo přehánět. V zimě se mytí snažte omezit, udržíte tak ve vlasech více vlhkosti.
Tipy pro zdravé vlasy po celý rok
Každé roční období má svá specifika a na vlasy působí jinak. Na závěr přinášíme několik obecných tipů, které vám pomohou udržet si zdravé a lesklé vlasy po všechna roční období.
1. Myjte si vlasy správně
Používejte vlasovou kosmetiku vhodnou pro váš typ vlasů. I když máte jemné vlasy, nebojte se kondicionéru, opět ale zvolte takový, který bude sedět přímo vám. Vlasy si nemyjte horkou vodou, ale vlažnou. Minimalizujete tak vysušování vlasů i pokožky hlavy.
2. Mějte dostatek vitamínů
Ve zdravém těle zdravý duch a na hlavě zdravé a krásné vlasy. Dbejte na vyváženou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů. Nebojte se šáhnout po doplňcích stravy, které jsou přímo určeny pro zdraví vlasů.
3. Nezapomínejte pít
Stává se vám občas, že zapomínáte pít? Pamatujte, že dostatek vody je důležitý nejen pro hydrataci pokožky, ale i vlasů. Pomáhá je udržet pružné a zdravé.
4. Nevystavujte vlasy teplu
Fén, žehlička, kulma. To jsou velcí pomocníci, kteří s kadeřemi umí divy. Nepoužívejte je ale příliš často, dávají totiž vlasům pěkně zabrat. Před jejich použitím si vždy na vlasy naneste produkty pro tepelnou úpravu. Vlasy nefénujte horkým vzduchem a nikdy se je nesnažte vyfoukat úplně do sucha.
5. Pravidelně navštěvujte kadeřníka
Pravidelným zastřiháváním odstraníte roztřepené konečky a podpoříte zdravý růst vlasů.
6. Nestresujte se a dostatečně spěte
Stres i kvalita spánku s tím, jak vypadají naše kadeře, přímo souvisí. Dostatečný kvalitní spánek a redukce stresu mají na celkovou kvalitu vlasů blahodárný vliv.
7. Masírujte pokožku hlavy
Masáž pokožky hlavy je nejen příjemná, ale také prospěšná zdraví a kvalitě vlasů. Masírujte jemně a pravidelně, zlepšíte tak prokrvení pokožky a podpoříte růst vlasů. Nikdy nepoužívejte nehty, ale jen bříška prstů.
Závěr
Ať už je jaro, léto, podzim nebo zima, každý typ vlasů má vždy individuální potřeby. Pro jejich krásu, kvalitu a zdravý růst je dobré dodržovat obecná pravidla, která ale vyplývají právě z povětrnostních podmínek.
Vždy se řiďte zejména tím, jaký typ vlasů máte. Nebojte se experimentovat a zkoušet produkty, které sednou přímo vám na míru.
Zdroje:
https://limmerhtc.com/seasonal-hair-care-how-different-seasons-affect-your-hair-and-scalp/
https://www.andopa.cz/blog/jak-docilit-zdraveho-vzhledu-vlasu-v-kazdem-rocnim-obdobi/
https://www.skelp.com.au/blogs/news/seasonal-haircare-take-care-of-your-hair-in-every-season?