Nacházíte se zde: Úvod Blog Vlasy Základ pro zdravé vlasy – správná péče o pokožku hlavy. Jak na to? 

Základ pro zdravé vlasy – správná péče o pokožku hlavy. Jak na to? 

Redakce NAVLASIL
3. 2. 2025
Správná péče o pokožku hlavy je základem zdravých a krásných vlasů. A nejen to, je nezbytná také pro naši celkovou pohodu. Díky správné péči o vlasovou pokožku lze předejít řadě problémů! Jak udržovat pokožku pod vlasy čistou, zdravou a hydratovanou?
Základ pro zdravé vlasy – správná péče o pokožku hlavy. Jak na to? 

Základem zdravých vlasů je správná péče o pokožku pod nimi. Má vliv nejen na zdraví, kvalitu a celkový vzhled vlasů, ale také na naši celkovou pohodu. Svědění nebo lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Nejlepší prevencí je právě správná péče o vlasovou pokožku!

Zkrátka zdravé vlasy mohou vyrůstat jen a pouze ze dravé pokožky. Když je pokožka hlavy ve špatném stavu, může se to projevit svěděním, lupy, seboroickou dermatitidou či dokonce folikulitidou. Pod vlasy se mohou tvořit pupínky a v extrémních případech může zanedbaná pokožka vést k zablokování růstu nových vlasů. Proto by správná péče o vlasy měla začít právě u vlasové pokožky.

péče_o_vlasy_pokožku

Pečovat o vlasy nebo pokožku pod nimi? 

Obecně se soustředíme spíše na péči o vlasy samotné a zdraví pokožky hlavy považujeme tak trochu za samozřejmost. Zapomínat na péči o vlasovou pokožku a kořínky vlasů je ale chyba. 

Naše vlasy, to, co vidíme, je vlasový stvol. Vlákno, které nezbytně potřebuje živiny, které získává u svých kořínků. Když vlas ustřihneme, nebolí nás to. Když ho ale vytrhneme, zabolí to! Ta nejdůležitější část vlasu se totiž skrývá pod kůží. 

Cokoli, co aplikujeme na vlas samotný, z většiny zůstane na jeho povrchu. Kosmetické produkty dodají vlasům lesk, hebkost, zlepší jejich rozčesávání, ochrání je před vnějšími vlivy, na jejich celkovou kvalitu to ale nebude mít valný vliv. 

Pokud chceme ovlivnit kvalitu vlasů, předejít jejich vypadávání, urychlit růst, regulovat to, jak moc se mastí, je potřeba se zaměřit právě na pokožku hlavy a vlasové kořínky, které skrývá. 

kvalita_vlasů

Z čeho se vlasová pokožka skládá

Na povrchu pokožky je tzv. hydrolipidní film, který ji chrání. Je tvořen tukem, zbytky buněk, potřebnými bakteriemi, vodou a vším, co na pokožku naneseme. Proto je důležité používat produkty, které pokožku šetrně čistí a zároveň tento ochranný film nenaruší.

Kůži samotnou už tvoří tři vrstvy:

  1. epidermis (pokožka – vrchní vrstva),
  2. dermis (škára – střední část),
  3. hypodermis (podkožní vazivo).

Právě střední část, tedy dermis, zajišťuje prokrvení a dodávání živin. Obsahuje vazivová vlákna, bohatou a rozvětvenou síť krevních vlásečnic, nervová zakončení, žlázy i vlasové folikuly.

Epidermis, vrchní vrstva kůže, se dělí na dalších 5 vrstev. Ve spodní vrstvě se dělí buňky a nahrazují ty, které se posunuly výše. Zplošťují se, rohovatí a nakonec se odlupují ve formě jemných šupinek. Tento proces trvá na hlavě asi 14 dní. Takže pokud řešíte jakýkoli problém s vlasovou pokožkou, například s lupy, výsledky se dostaví nejdříve za 2 týdny, po tom, co se pokožka obnoví. 

V epidermis jsou také dva typy kožních žláz – potní a mazové. Mazové žlázy jsou připojené kanálkem k vlasovému folikulu, vlas je tedy potažen tukem dříve, než vyroste nad povrch kůže. Bez toho by vlasy byly matné a porézní. Tyto žlázy ovlivňují hormony, stres, výživa, nemoci, vnější prostředí i nevhodná péče o vlasovou pokožku.

vrstvy_pokožky_epidermis

Jak poznat zdravou vlasovou pokožku

Zdravá vlasová pokožka by měla být bez podráždění, zarudnutí, svědění nebo šupinatění. Zkrátka byste se měli cítit dobře a zdravě, a tak by měla také vypadat pokožka. 

Zdravá pokožka je:

  • Bez podráždění – Zdravá pokožka nesvědí, nepálí ani není zarudlá. Pokud kůže pod vlasy svědí nebo se na ní objevují vyrážky, může to být známkou nedostatečné hydratace nebo alergické reakce. 
  • Přiměřeně mastná – Maz je důležitou součástí vlasové pokožky a je prospěšný. Ideální je, když mazu na pokožce není moc ani málo. 
  • Bez lupů – Bílé vločky odumřelé kůže má na hlavě každý z nás. Když je ale lupů hodně, padají na ramena, jsou nažloutlé nebo pokožka svědí, je to signál, že něco není v pořádku. Pokožka může být málo hydratovaná, trpět infekcí nebo jiným dermatologickým problémem.
  • Se zdravým růstem vlasů – Vlasy padají úplně všem, vypadnutí je součástí vlasového cyklu. Pokud vlasy vypadávají v normálním množství a jsou silné, značí to zdravou vlasovou pokožku. 
  • Bez bolestivých oblastí – Akné, puchýřky nebo drobné ranky mohou naznačit infekci nebo podráždění a na zdravé vlasové pokožce by se neměly objevovat. 

zdravá_pokožka_vlasy_žena

Ze zdravé pokožky hlavy vyrůstají zdravé silné vlasy, které předčasně nevypadávají. Nadměrně se nemastí, jsou lesklé a plné života. Jak toho dosáhnout? Dodržujte následující pravidla:

1. Seznamte se se svými vlasy

Jak byste popsali své vlasy? Hnědé dlouhé kudrnaté. Rovné a blond. Tohle nestačí! Prvním krokem ke správné péči o pokožku hlavy i vlasy je pochopení toho, jaké vaše vlasy vlastně jsou, co jim prospívá a co naopak škodí. 

Odpovězte si na tyto otázky:

  • Jaký mám typ a strukturu vlasů? Jsou kudrnaté, drsné, jemné, suché, husté, rovné nebo třeba vlnité?
  • Jaký mám typ pokožky hlavy? Je mastná, suchá, nebo jde o kombinaci obou možností? 
  • Mám problémy související s pokožkou hlavy, jaké? Může se jednat o nadměrné maštění, suchost, svědění, zarudnutí, lupy, akné ve vlasech…
  • Jaké jsou mé cíle, co se vlasů týče? Chci podpořit jejich růst, zvětšit objem nebo je třeba dokázat lépe zkrotit? 
  • Které produkty se mi v minulosti osvědčily a které naopak ne? 
  • Byla moje pokožka hlavy po použití některého produktu nebo konkrétní přísady citlivá
  • Jaký je můj životní styl? Mám čas na každodenní důkladnou rutinní péči, nebo potřebuji něco nenáročného a jednoduchého? 

Zjistit, co vlasům a pokožce sedí a čemu byste se měli obloukem vyhnout, vyžaduje metodu „pokus-omyl“. Ale právě díky tomu můžete pojmenovat konkrétní problémy a vytvořit si plán, jak se o pokožku starat.

péče_vlasy_žena

2. Důkladné vyčištění

Ať už jsou potíže vlasové pokožky jakékoli, vždy je dobré ji důkladně vyčistit – zbavit ji nahromaděného mazu, lupů, odumřelých buněk i dalších neviditelných nečistot. Čistá vlasová pokožka pak dokáže lépe přijímat aktivní látky z následného ošetření. 

Šampony si poradí jen s nečistotami na povrchu, k důkladnému vyčištění je ideální peeling. Pro kůži na hlavě jsou nejlepší peelingy enzymatické nebo kyselé a používat by se měly maximálně jednou týdně. Častější exfoliace může pokožku hlavy podráždit.

Další výhodou peelingů je, že obsahují exfolianty, které pomáhají odstraňovat přebytečné kožní buňky, mastnotu a lupy a mohou rozšiřovat krevní cévy pod kůží, což potenciálně podporuje růst vlasů.

důkladné_mytí_masáž_hlavy

3. Zaveďte si mycí rutinu

Jaký je ideální interval mytí mých vlasů? Také odpověď na tuto otázku je součástí poznání vlastních vlasů. 

Častou chybou je příliš časté mytí, které může pokožku vysušovat a zbavovat přírodních olejů i kožního mazu, které jsou pro zdravou pokožku nezbytné. Pokožka na to může reagovat zvýšenou produkcí mazu a tím i větším maštěním vlasů. Na druhou stranu je také důležité udržovat vlasy v čistotě! A to nejen kvůli jejich vzhledu. 

Jak často tedy vlasy mýt? Jednoznačná odpověď neexistuje, každý typ vlasů potřebuje jiný interval mytí. Jemné a hodně mastící se vlasy snesou i každodenní mytí, vlasům hrubým a suchým zase postačí umytí jednou za týden. Snažte se interval mytí prodloužit, jakmile přijdete na to, jak časté umytí stačí právě vašim vlasům, držte se této rutiny. 

mycí_rutina_vlasy_žena

4. Používejte šetrné vlasové produkty

Nepodceňujte výběr vhodného šamponu, kondicionéru i dalších produktů! Obloukem se vyhýbejte takovým, které obsahují chemikálie, silikony nebo sulfáty. Mohou dráždit pokožku, ucpávat póry a zatěžovat vlasy. 

Vybírejte produkty s přírodním složením, ve kterých nechybí rostlinné oleje, bylinné výtažky a ověřené účinné látky. 

Při výběru se vždy řiďte tím, jaký typ vlasů máte. Šamponujte spíše vlasovou pokožku než vlasy samotné a poté zbytky šamponu důkladně smyjte. 

Pokud si barvíte vlasy, místo domácího barvení se raději svěřte do péče profesionála. Kadeřníci ví nejlépe, jak minimalizovat kontakt produktu s pokožkou hlavy, aby se snížilo podráždění, a mohou zajistit, že se po ošetření vše dokonale opláchne. Při barvení doma nikdy nenechávejte barvu působit déle a oplachujte ji opravdu důkladně. 

doplněk_stravy_Navlasil

5. Pozor na horkou vodu

Rádi si dopřáváte sprchu horkou vodou? Na těle je opravdu teplá voda pro spoustu lidí příjemná, nikdy by se ale neměla dostat na vlasy. Na ty vždy použijte vlažnou vodu

Horká voda totiž spolu s šamponem odstraňuje i kožní maz, který má na pokožce zůstat. Tím ji vysušuje a dehydratuje. 

6. Pokožku hlavy masírujte

Masáž pokožky hlavy je jedním z nejjednodušších způsobů, jak podpořit cirkulaci krve v pokožce. Správná cirkulace krve je pro zdraví vlasové pokožky i vlasů samotných životně důležitá. 

Nedostatečná cirkulace krve v pokožce vede k oslabování vlasů, ztrátě objemu, zpomalení růstu a vlasům bez lesku. 

Masáže prokazatelně cirkulaci krve zlepšují a není to žádná věda. Pokožku masírujte jemně, bříšky prstů (nikdy ne nehty!), stačí pár minut denně.

Pro posílení účinku můžete použít také éterické oleje, ideálně cypřiš, grapefruit, šalvěj muškátová, citron nebo pomeranč. Tyto olejíčky přirozeně napomáhají cirkulaci krve, pokožku hlavy příjemně provoní a stimulují růst vlasů. Stačí pár kapek nakapat do základového oleje a použít k masáži hlavy.

masážní_kartáč_na_vlasy

7. Používejte kosmetiku jen k určenému účelu

Zdá se to až triviální, ale je možné, že tuto chybu děláte i vy. Když používáte kondicionér, věnujete pozornost tomu, jestli je určen na vlasy, nebo pokožku hlavy? Většina kondicionérů by se měla nanášet na délky pramenů, nikoli na pokožku. Když kosmetiku nebudete používat tak, jak by se mělo, mohou se vlasy dříve mastit. 

8. Používejte vlasová séra

Vlasová séra mají opravdu širokou škálu využití. Podporují růst vlasů, zpomalují maštění, hydratují a tím pomáhají předcházet celé řadě problémů. 

sérum_Navlasil

9. Chraňte pokožku hlavy

Zatímco si v létě kůži na těle poctivě mažeme opalovacím krémem, na tu na hlavě už tak často nemyslíme. 

Abyste předešli spálení, vysoušení a svědění pokožky hlavy, noste ve slunečných dnech pokrývku hlavy a opalovací krém nanášejte na čele a krku až k linii vlasů. 

Pozor ale dejte i na zapaření pokožky hlavy pod čepicí, a to nejen v létě, ale také v zimě, kdy střídáme venkovní chlad a teplo v místnostech nebo třeba v autě. 

10. Česejte si vlasy

A to nejen proto, aby vypadaly upravené, ale pravidelné kartáčování přispívá ke zdraví pokožky hlavy. Při česání vlasů přenášíme potřebný maz po celých délkách vlasů až k jejich konečkům, což vlasům dodává přirozený lesk. 

česání_vlasy_hřeben

11. Nezapomínejte na hydrataci

Dostatečná hydratace organismu pomáhá zabránit ztrátě pružnosti kůže, podporuje krevní oběh a produkci mazu ve vlasové pokožce. Přispívá tak k ochraně před běžnými kožními problémy, jako je svědění nebo podráždění. Nezapomínejte proto dostatečně pít, a to i v chladných obdobích roku, kdy žízeň nepociťujeme tak často jako v létě. 

12. Jezte více antioxidantů

Oxidační stres nastává, když počet škodlivých volných radikálů v těle převýší počet prospěšných antioxidantů. Oxidační stres může vést ke zdravotním stavům, jako je cukrovka, srdeční choroby a rakovina, ale může také ovlivnit zdraví pokožky hlavy a způsobovat vypadávání vlasů.

Nejlepšími zdroji antioxidantů jsou ovoce a zelenina. Do těla je můžeme dostat také ve formě doplňků stravy. Mezi nejvýznamnější antioxidanty patří:

  • Resveratrol – byl objeven v bílé a modré vinné révě, bobulovitých plodech, arašídech a některých rostlinách využívaných ve východní medicíně.
  • Vitamin C – vitamin C bohužel naše tělo nedovede samo vytvořit, a tak je nesmírně důležité užívat jej ve formě ovoce nebo doplňků stravy.
  • Karotenoidy – potraviny, v nichž se nachází, poznáte velice snadno podle výrazných barev. Největší podíl karotenoidů najdete v mrkvi, dýni, vodním melounu, paprikách, pomerančích, špenátu, vajíčkách nebo goji

antioxidanty_vlasy

13. Dopřejte tělu dostatek omega-3

Omega-3 mastným kyselinám se také říká „dobré tuky“. Pro organismus jsou životně důležité, najdeme je v rybách, vlašských oříšcích, některých semínkách nebo řepkovém oleji. A hojná je také nabídka doplňků stravy, které omega-3 mastné kyseliny obsahují.

Dostatek omega-3 mastných kyselin podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání. Vlasy vyživují tím, že stimulují cirkulaci ve vlasové pokožce. Také zabraňují vzniku kožních zánětů. 

14. Vyzkoušejte probiotika

Ač to tak na první pohled nemusí vypadat, zdraví střev a pokožky hlavy mají mnoho společného. Probiotika totiž vyrovnávají střevní mikrobiom, který ovlivňuje také zdraví kůže. Užívání probiotik může zlepšit kožní mikrobiom, a tím podpořit zdraví pokožky hlavy.

žena_vlasy_péče

Závěr

Zdravá pokožka hlavy vede ke zdravým vlasům, a proto je dobré jí věnovat zaslouženou pozornost. Vždy je lepší problémům předcházet, pokud se ale objeví, nenechávejte nic náhodně a navštivte kožního lékaře. Možná je potřeba jen změnit rutinu péče o vlasy, ale může se jednat i o zdravotní problém. 

Nezdravá pokožka hlavy vykazuje tyto příznaky: svědění, pálení, hrbolky, vředy, zápach, extrémní mastnota, opravdu silné lupy nebo nadměrné vypadávání vlasů. 


Zdroje: 

https://www.hebe.com/cz/blog-vlasy/jak-pecovat-o-pokozku-hlavy-6-klicovych-pravidel.html

https://www.ceska-biokosmetika.cz/blog/chcete-zdrave-vlasy--zamerte-se-na-pokozku-hlavy/ 

https://www.beautyonline.cz/beauty-rady-a-tipy/clanky-o-vlasech/1075-jak-pecovat-o-vlasovou-pokozku-a.html 

https://www.livingproof.com/hair-101/healthy-scalp-tips.html 

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/healthy-scalp - 

https://www.doplnvitamin.cz/clanky/jake-jsou-nejsilnejsi-prirodni-antioxidanty/#

https://www.aad.org/public/everyday-care/hair-scalp-care/hair/healthy-hair-tips
 

Zpět na přehled

Nahoru