Padání vlasů po porodu a při kojení? Jak na to?

Osnova:
Husté vlasy během těhotenství
Vypadávání vlasů po porodu
Jak kojení ovlivňuje kvalitu vlasů
Jak vypadávání vlasů zmírnit
1. Zjistěte, jak na tom jste
2. O vlasy pečujte
3. Doplňujte ty správné vitaminy a minerály
Závěr
Těhotenství, porod a doba kojení jsou pro každou ženu náročným obdobím plným velkých hormonálních změn. Zvyšují se nároky na příjem některých živin, vitamínů a minerálů.
Důsledkem může být nadměrné vypadávání vlasů, kterým trpí po porodu a během kojení většina maminek. Vlasy mohou začít vypadávat už první den po porodu a je možné, že ve zvýšené míře budou padat až rok.
Obvykle dosahuje padání vlasů svého vrcholu asi 4 měsíce po porodu.
Husté vlasy během těhotenství
Nastávající maminky mají v těhotenství většinou vlasy krásnější a hlavně hustější, než dřív. Mohou za to hormony.
Životní cyklus každého vlasu má několik fází. Prochází růstovou fází (anagenní) i fází klidovou (telogenní). Když roste nový vlas, vytlačí z kořínku ten, který dosud byl v klidové fázi a odpočíval.
Těhotné ženy mají vyšší hormonální hladiny (zvýší se hladina HCG, estrogenu, progesteronu, prolaktinu i oxytocinu). Vyšší je také objem krve kolující v těle. To vše na vlasy působí tak, že se jich více nachází v růstové fázi, což vnímáme tak, že nám vlasy téměř nepadají a jsou hustější i silnější.
Vypadávání vlasů po porodu
Po porodu se ale hormonální hladiny vrací do normálu a krásné husté vlasy vystřídá jejich padání a v některých případech také zhoršená kvalita.
Začnou totiž vypadávat všechny vlasy, které se během těhotenství nahromadily v růstové fázi. Pokles hormonů má na svědomí to, že vlasy začnou vypadávat hromadně, jakoby si chtěly vynahradit čas, kdy nevypadávaly. Najednou začneme v hřebenu nacházet chuchvalce vlasů a nejednu maminku to dokáže pořádně rozhodit.
Ke zhoršení kvality vlasů mohou přispět faktory, jakými jsou porod samotný, poporodní stres, nedostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků v organismu, málo spánku a vyčerpání, kterými mohou maminky trpět.
Novopečené maminky se tak často potýkají i se štěpením konečků, tenkými lámavými vlasy, nadměrným maštěním, lupy či nedostatečným růstem.
Všechny tyto změny jsou naštěstí dočasné!
Jak kojení ovlivňuje kvalitu vlasů
Kromě všech těchto faktorů může k padání vlasů přispět i samotné kojení. Miminko si prostřednictvím mateřského mléka bere od matky spoustu prospěšných látek, a i když ženské tělo funguje dokonale, mohou kojící ženě některé vitaminy či minerály chybět.
A to se podepíše mimo jiné i na kvalitě vlasů.
Zejména kojící maminky by měly dbát na dostatečný příjem vyvážené stravy bohaté právě na vitaminy. Nedostatek některých vitamínů a minerálů bývá častou příčinou vypadávání vlasů u žen nejen po porodu.
Nadměrná ztráta vlasů ale rozhodně není důvod k tomu přestat kojit! Jak už jsme zmínili, vypadávání vlasů po porodu je pouze dočasný stav, který se časem zlepší.
Jak vypadávání vlasů zmírnit
Určitě vás zajímá, jak můžete vlasům po porodu pomoci a jejich vypadávání trochu zmírnit nebo rychleji zastavit.
1. Zjistěte, jak na tom jste
Po skončení šestinedělí se chodí na preventivní prohlídku ke gynekologovi, který provede základní biochemické odběry a krevní obraz. Díky tomu zjistíte, zda vašemu tělu nechybí některé důležité látky.
Vlasy ale pravděpodobně začnou vypadávat, i když máte vše v normě. A tak nezapomínejte právě na vyváženou pestrou stravu!
2. O vlasy pečujte
I když kvůli péči o miminko ženám příliš času na sebe sama nezbývá, věnujte svým vlasům dostatek pozornosti a správnou péči.
Používejte šampony a kondicionéry obsahující biotin. Vlasy příliš často nestahujte do culíků a copů, noste je co nejvíce volně rozpuštěné. Snažte se vlasy uchránit před vysokými teplotami, pokud je fénujete nebo žehlíte, vždy volte co nejnižší teplotu. Vlasy pročesávejte šetrně, ideálně kartáčem ze dřeva a kančích štětin.
Pokud budete dodržovat tato pravidla, můžete mít klidné svědomí, protože pro své vlasy děláte maximum.
3. Doplňujte ty správné vitaminy a minerály
Pro zdraví vlasů je důležitý hlavně biotin, zinek, nenasycené mastné kyseliny, železo a vitaminy A, B a C. Zapomínat by se rozhodně nemělo ani na bílkoviny.
Tělo má po porodu a během kojení zvýšené nutriční nároky a tak je pravidelná, zdravá a vyvážená strava nezbytná. Stejně jako v těhotenství by ženy měly zvýšit příjem ovoce, zeleniny, oříšků, ryb i celozrnných potravin.
Biotin a zinek mají pozitivní vliv nejen na vlasy, ale také pokožku a nehty. Najdeme je ve vajíčcích, některých oříšcích, avokádu, játrech, tuňákovi nebo v červeném mase.
Vitamin A je prospěšný pro pokožku, vlasy i nehty. Obsahuje ho mrkev, drůbeží játra, listová zelenina a zelenina a ovoce žluté, červené a oranžové barvy.
Jedním z příznaků nedostatku železa je právě vypadávání vlasů. Ve zvýšené míře ho obsahuje červené maso, luštěniny, sušené ovoce a ořechy.
Vitamin C je důležitý pro naše zdraví a navíc udržuje vlasy silné a pomáhá jim zachovat si přirozenou barvu. Najdeme ho například v pomerančích, paprice, kapustě, brokolici, kyselém zelí nebo třeba v kiwi.
Draslík redukuje padání vlasů tím, že pomáhá prokrvit pokožku hlavy. Ve vyšším množství je obsažen v banánech, fazolích, jogurtech, čočce, bramborách nebo v rybách.
Pokud hledáte doplněk stravy obsahující 23 prémiových a účinných látek v jednom produktu, vyzkoušejte 100% český přírodní doplněk stravy NAVLASIL bojující s vypadáváním vlasů a poškozenou pletí. Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu a obsahuje i látku Astaxanthin, což je silný antioxidant až 6000x účinnější, než vitamín C. Přesvědčte se o síle tohoto produktu sami. Užijte si krásné a pevné vlasy bez vypadávání a zářivou pleť. Nyní v akci s dopravou zdarma po celé ČR.
Koupit doplněk stravy NAVLASIL
Závěr
Péče o miminko je velice náročná a tak není divu, že na sebe maminky občas zapomínají. Proto není špatné pomoci svému tělu právě v tomto náročném období výživovými doplňky proti padání vlasů nebo pro kojící maminky. Jestli ale vlasy ve zvýšené míře vypadávají i rok po porodu, zkuste se poradit s dermatologem. Kromě porodu existuje více příčin, které také mohou za vypadávání vlasů. Jednat se může například o anémii či nesprávnou funkce štítné žlázy.