Nacházíte se zde: Úvod Blog Vlasy Jak ovlivňují hormony naše vlasy a pleť

Jak ovlivňují hormony naše vlasy a pleť

Martina Sznapková
12. 10. 2022
Puberta, menstruace, těhotenství, menopauza – to jsou období plné (nejen hormonálních) změn. Odrážejí se ve zdraví, psychické pohodě a samozřejmě také v našem vzhledu. Vlasy i pleť nevyjímaje.
Jak ovlivňují hormony naše vlasy a pleť

Osnova:
Muži vs. ženy
Puberta
Menstruace
Antikoncepce jako zázračný lék na akné
Těhotenství a kojení
Menopauza
Závěr

Koho v pubertě netrápilo akné, nebo ho alespoň nepozoroval u svých vrstevníků? Spousta žen pozná blížící se menstruaci už při pohledu do zrcadla. Zatímco u změn na pleti je viník každému jasný, u vlasů nás hormony jako hlavní strůjce problémů často ani nenapadnou. Při zhoršení jejich kvality nám na mysl přijdou častěji vnější faktory, jako vlasová kosmetika nebo stylingové úpravy. Hormony ale mají velkou moc i v této oblasti.

Muži vs. ženy

muž_a_žena_hormony_spokojenost

Dopadu hormonů se nevyhnou ani muži, oproti ženám jsou ale ve výhodě. Zajímavá jsou tato čísla:

- v pubertě se s akné potýká až 70 % všech mladých lidí, ve většině případů dojde po jejím odeznění k výraznému zlepšení,
- mezi dospělými trpí alespoň někdy projevy akné asi 40 % z nich, ve většině případů (až u 85%!) se jedná právě o ženy.

Hormony ale mohou poměrně výrazně ovlivnit vypadávaní mužských vlasů. Vlasové kořínky jsou totiž citlivé na hormon testosteron. Jeho hladina je nejvyšší mezi 20 a 30 rokem života, a proto se právě v tomto období začínají u některých chlapů objevovat první známky plešatění.

S postupem věku se muži stejně jako jejich křehčí polovičky potýkají se ztenčením vlasů a jejich zvýšeným vypadáváním, nemluvě o šedinách, které se v mužských vlasech začínají objevovat o něco dříve.

Obecně se ale u mužů hladiny hormonů časem stabilizují, přitom u žen zůstávají stále proměnlivé. Vliv má totiž kromě puberty i menstruační cyklus, těhotenství a menopauza.

Puberta

puberta_problémy_s_pletí

Více viditelné a častěji diskutované jsou v pubertě problémy s pletí, které mají společného jmenovatele – akné.

I když má akné mnoho příčin, jedná se o hormonální poruchu. Hormony totiž řídí vývoj mazových žláz, který je dokončen v pubertě. Tehdy se v chlapeckém i dívčím těle vytváří nadbytek mužských pohlavních hormonů androgenů, které stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách a jeho zvýšená produkce je právě jedním z faktorů, které mohou být příčinou vzniku akné. I proto se začínají více mastit vlasy.

V tomto období je důležité používat kvalitní kosmetiku a dbát na pečlivou hygienu. Potřeba je vybrat šampon a kondicionér, který vlasy nezatíží ani při denním mytí. Zároveň je důležité dbát na vyváženou stravu plnou vitamínů skupiny B, zejména biotinu, dále vitamínů C, D a E, železa, selenu a zinku.

Menstruace

menstruace_problémy_s_pletí

Většina žen, které trpí akné, zaznamenávají zhoršení příznaků právě před menstruací. Důvodem je prudké zvýšení a snížení hladin hormonů v průběhu cyklu. Právě před začátkem krvácení je hladina estrogenu a progesteronu na nejnižší úrovni. Ovšem hladina testosteronu je ještě vyšší, než hladina ženským hormonů, čímž je ještě více podpořena tvorba mazu. Vytváří se tak ideální prostřední k tvorbě pupínků i maštění vlasů.

Antikoncepce jako zázračný lék na akné

antikoncepce_účinky

Lékaři dokonce předepisují hormonální antikoncepci jako lék na akné. Antikoncepční pilulky snižují produkci mužskému hormonu androgenu, který stimuluje činnost mazových žláz, a tím i vznik akné. Omezuje se tak tvorba mazu a ucpávání pórů, efekt se obvykle dostaví už za několik týdnů po nasazení antikoncepce. Ale pozor, antikoncepce neléčí příčinu vzniku, pouze ji na čas utlumí. Po vysazení se většinou do dvou měsíců vrátí pupínky v plné parádě zpět.

Změny při užívání antikoncepce pozoruje většina žen i na vlasech. Právě estrogen, progesteron a testosteron totiž ovlivňují vzhled vlasů nejvíce. Mezi pozitivní změny patří redukce produkce mazu, vlasy ale mohou začít více vypadávat. V těchto případech je na místě poradit se se svým gynekologem o změně značky hormonální antikoncepce.

Těhotenství a kojení

těhotenství_kojení_žena_plet

V těhotenství bývají vlasy krásné a pevné, ale pár měsíců po porodu si většina novopečených maminek stěžuje na jejich nadměrné vypadávání. V průběhu těhotenství se zvýší hladina estrogenů, které zabraňují vypadávání vlasů. Po porodu pak hladina opět klesne, čím dojde k vypadávání velkého množství vlasů naráz. To je do určité míry přirozený průběh, kdy vlasy, které by jinak v průběhu devíti měsíců vypadaly, najednou odchází. Většinou stačí jen počkat, až se vše vrátí zase do normálu.

Abyste padání vlasů v této hormonální nerovnováze co nejvíce eliminovaly, je vhodné v tomto období dbát na dostatek vitamínů a minerálů a vlasy podpořit šamponem přímo určeným na nadměrně padající vlasy. Vlasy jsou v těhotenství krásnější, než dřív. Jak je to s pletí? Kolísavé hladiny hormonů mohou být spouštěčem akné, zejména u žen, které měly s akné problém i dříve. Na druhou stranu, některé ženy s problematickou pletí udávají, že se jejich pleť v těhotenství zlepšila.

Menopauza

žena_menopauza_hormony_pleť

Menopauza je dalším významným hormonálním milníkem. V menopauze klesá hladina ženských hormonů obecně a testosteron tak má větší pole působnosti, nicméně hladina progesteronu klesá až o 75 %, zatím co hladina estrogenů pouze o přibližně 35 %. Když k tomu přidáte ještě nezdravý životní styl, může se spustit i androgenní alopecie. Ta se u žen projevuje řídnutím vlasů nad čelem nebo po celé hlavě.

Pokles ženských hormonů také způsobuje problémy se zadržováním vody v pokožce, což se navenek projevuje nejen jako suchá, napjatá a šupinatá pokožka na těle i na pokožce hlavy, ale také zvýrazněním vrásek a tvorbou pupínků. Tyto problémy jde řešit pomocí tzv. anti-age kosmetiky a zavedením zdravého životního stylu. Krémy pro zralou pleť zná každý, v povědomí už tolik nejsou přípravky určené pro zralé vlasy. Rozhodně stojí za vyzkoušení.

Závěr

Ženy i muži by si měli po celý život dát pozor ještě na jeden hormon – kortizol. Přezdívá se mu stresový hormon, protože ho tělo vylučuje při nadměrném stresu. Kortizol má ničivý dopad na celé tělo, pleť a vlasy nevyjímaje.

Zpět na přehled

Nahoru