Co značí padání vlasů u žen a jak tomu předejít?

Osnova:
Proč vlasy vypadávají?
Příčiny vypadávání vlasů
Dědičné vypadávání vlasů
Věk
Alopecia areata
Léčba rakoviny
Hormonální změny
Těhotenství a porod
Špatné stravovací návyky
Léky
Špatné stravovací návyky
Příliš stažené vlasy
Kožní onemocnění a lupy
Fyzická zátěž a stres
Jak předcházet vypadávání vlasů
Závěr
Zdravému člověku vypadne denně zhruba 100 vlasů, po umytí to mohou být až tři stovky. Je to normální stav, nejde tak úplně o vypadávání, ale spíše o výměnu starých vlasů za nové. Pokud ale vypadává vlasů více, nacházíte více vlasů na polštáři nebo v hřebenu, začala se objevovat holá místa na pokožce nebo se nárazově výrazně zhoršila kvalita vašich vlasů, je dobré zpozornět a situaci začít řešit.
Proč vlasy vypadávají?
Hlavní příčina vypadávaní vlasů souvisí s pokožkou hlavy. Kolem vlasového kořínku se hromadí kolagen, který postupně tvrdne. To vede ke ztuhnutí a zcitlivění vlasového pouzdra, což zpomaluje výživu vlasu a zkracuje celý jeho životní cyklus. Dochází k tlaku na vlasový folikul, vlasy se proto stávají křehčími a mnohem snadněji vypadávají.
Příčiny vypadávání vlasů
Nejčastějšími viníky, kteří mohou za vypadávání vlasů, jsou geny a hormony. Vypadávání vlasů ale může být způsobeno také věkem, stresem, nemocí, nevhodnou péči či nezdravým životním stylem.
Zatímco za mužskou plešatost mohou nejčastěji geny nebo zvýšená hladina testosteronu, u žen je ztráta vlasů nejčastěji zapříčiněna hormonálními změnami v období puberty, těhotenství či menopauzy. Ženské vlasy bývají oproti těm mužským také daleko více namáhány třeba barvením, kulmováním nebo příliš častým stahováním do copu.
Dědičné vypadávání vlasů
Jedná se o nejčastější příčinu vypadávání vlasů po celém světě, kterému se odborně říká androgenní alopecie. Zkrátka jste k předčasnému vypadávání vlasů zdědili geny.
V mužské populaci se dědičné vypadávaní vlasů velmi často projevuje už okolo 20. roku života, ženy ztráta vlasů obvykle postihuje později.
Zatímco u pánského pokolení se androgenní alopecie nejčastěji projevuje zvětšujícími se kouty a řídnutím vlasů na temeni hlavy, u žen dochází k vypadávání a řídnutí vlasů na celé hlavě, nebo v oblasti nad čelem.
I s geny jde ale bojovat a při správné léčbě je možné vypadávání vlasů zpomalit a dokonce i nastartovat opětovný růst. Čím dříve je léčba zahájena, tím lépe funguje.
Věk
Spolu s věkem se růst vlasů zpomaluje a většina lidí si začne všímat vypadávání většího množství vlasů. Vlasy se ztenčují, ztrácejí barvu a jejich linie začíná ustupovat. Výsledkem je řídnutí vlasů.
Jedná se o přirozený jev, se kterým lze také bojovat. Pokud začnete řešit vypadávání vlasů brzy, jde proces zpomalit a některé přípravky umožňují i opětovný růst.
Alopecia areata
Alopecia areata je autoimunitní porucha. Imunitní systém těla napadá vlasové folikuly, což vede k vypadávání vlasů.
U tohoto typu onemocnění vypadává každému jedinci jiné množství vlasů. U někoho se tvoří lysiny na různých místech hlavy, jinému mohou vypadnout vlasy všechny. A rozdíly jsou i v tom, jaké následky alopecia areata má – u někoho je ztráta vlasů trvalá a u jiného jen dočasná.
Alopecie se častěji objevuje u žen, i když není jasné, proč tomu tak je. Úbytek ochlupení přitom nemusí postihnout jen hlavu, ale například může dojít i ke ztrátě obočí a řas.
Bohužel se nedá léčit. Její dopad ale mohou zmírnit a zároveň podpořit nový růst vlasů kortikosteroidy či imunoléčba.
Léčba rakoviny
Při léčbě rakoviny je vypadávání vlasů u mužů i žen jedním z častých vedlejších účinků. Ztráta vlasů obvykle postihuje pacienty, kteří musí podstoupit chemoterapii. Léky užívané při tomto procesu jsou velmi silné a kromě toho, že napadají rakovinové buňky, útočí i na další podobné buňky v těle. Nevyjímaje ty, které se nacházejí ve vlasových koříncích. Po chemoterapii tak vypadávají nejen vlasy, ale i chlupy a chloupky po celém těle.
Vlasy obvykle začnou znovu růst během několika měsíců po ukončení léčby. Lékař může nabídnout léky, které pomohou vlasům růst rychleji.
Hormonální změny
Puberta, těhotenství nebo menopauza, to jsou období plná výrazných hormonálních změn, které se projevují také ve kvalitě vlasů. Třeba v menopauze dochází k poklesu ženských hormonů estrogenů, což může způsobit právě nadměrné padání vlasů. Řešením mohou být různé doplňky stravy i změna životního stylu.
Větší ztráty vlasů si mohou všimnout i ženy, který vysadily hormonální antikoncepci nebo přešly na jiný typ antikoncepce.
Těhotenství a porod
Další období plné nejen hormonálních změn. Hormony způsobují, že v těhotenství rostou vlasy rychleji. Fáze růstu vlasů trvá déle a jejich vypadávání nenastane ve stejnou dobu, jako obvykle. Po porodu se hormonální hladina vrátí k normálu, vlasy rostou zase normálně a všechny vlasy, které se v době těhotenství na hlavě nahromadily, začnou vypadávat.
Špatné stravovací návyky
Nevyvážená strava a zejména málo bílkovin může být příčinou vypadávání vlasů. Bílkoviny jsou totiž potřebné pro tvorbu nových vlasových buněk. Pro zdravý růst vlasů je také potřeba dostatek zinku, magnézia a vitaminu C.
Pokud chcete mít krásné vlasy, zlepšete své stravovací návyky. Podpořit zdraví a růst svých vlasů můžete také potravinovými doplňky.
Léky
Naše vlasy nejčastěji ovlivňují léky na krevní tlak, štítnou žlázu, HIV a antidepresiva.
Jestliže si po několika měsících od zahájení léčby konkrétním lékem všimnete, že vám vypadává více vlasů než dříve, informujte o tom svého lékaře. Lék může být možné nahradit jinou alternativou, nebo léčbu doplnit vitamíny na podporu růstu vlasů.
Špatná péče o vlasy
Barvení, trvalá, fénování, kulmování nebo žehlení. Nic z těchto zkrašlovacích procedur ve skutečnosti vlasům vůbec nesvědčí. Naopak je poškozují, což časem může vést až k jejich vypadávání.
Pečujte o své vlasy šetrně a snažte se je co nejméně vystavovat vysokým teplotám.
Příliš stažené vlasy
Jestli vám hodně padají vlasy, dávejte si pozor na to, jak moc pevně utažený culík nosíte. Častý tlak, nebo spíš tah na vlasy prokazatelně způsobuje jejich vypadávání.
Kožní onemocnění a lupy
I když lze s lupy bojovat jednoduše speciálními šampony, jsou jednou z nejčastějších příčin vypadávání vlasů. Zanícená pokožka hlavy svědí a svádí ke škrábání, což může vést k nadměrnému vypadávání vlasů.
Léčba kožních onemocnění, jako je třeba lupenka, se už ale neobejde bez lékaře.
Fyzická zátěž a stres
Silný stres může spustit přechodnou stresovou alopecii. Tělo se vyčerpává, aby zvládlo těžkou situaci, a růst vlasů zastaví. Když se přestaneme stresovat, všechny vlasy, jejichž růst byl zastaven, začnou vypadávat.
Totéž se může stát při velké fyzické zátěži, výrazném úbytku váhy nebo po prožití silného traumatu.
Jak předcházet vypadávání vlasů
Základem zdravých vlasů je zdravá kůže, ze které vlasy rostou. A k tomu je potřeba dostatek konkrétních vitaminů a minerálů v těle. Zaměřte se na zdravou vyváženou stravu. V dnešní hektické době to ale někdy může být těžké. Vyzkoušet tak můžete i doplňky stravy, které podporují růst vlasů a většinou také pozitivně působí i na nehty a kůži.
O své vlasy se starejte, udržujte pokožku hlavy v čistotě, ale příliš to nepřehánějte s barvením, fénováním nebo žehlením. Vlasy moc často pevně nestahujte.
Pokud začnete pozorovat, že vaše vlasy vypadávají více, než dřív, hledejte včas příčinu!
Pokud hledáte doplněk stravy obsahující 23 prémiových a účinných látek v jednom produktu, vyzkoušejte 100% český přírodní doplněk stravy NAVLASIL bojující s vypadáváním vlasů a poškozenou pletí. Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu a obsahuje i látku Astaxanthin, což je silný antioxidant až 6000x účinnější, než vitamín C. Přesvědčte se o síle tohoto produktu sami. Užijte si krásné a pevné vlasy bez vypadávání a zářivou pleť.
Koupit doplněk stravy NAVLASIL
Závěr
Vypadávání vlasů je problém, který nás dokáže stresovat a ovlivňovat naše sebevědomí. I když je „plešatění“ obecně známo jako mužská záležitost, s nadměrnou ztrátou vlasů se potýká i spousta žen a stále více jich dnes v tomto ohledu vyhledává pomoc.