5 chyb, které nám brání dosáhnout krásných vlasů

Zde je průvodce těmi nejčastějšími chybami v péči o vlasy. Poradíme, jak se jim vyhnout a mít krásnější a zdravější kadeře.
Tepelný styling, až se z vlasů kouří. Rozčesávání mokrých vlasů. Opláchnutí jen tak, narychlo. Každý asi tuší, že přesně takové praktiky vlasům moc nesvědčí. Sáhněme si do svědomí – kdo z nás nikdy nešel spát s ještě vlhkými vlasy? Kdo se někdy nefénuje horkým vzduchem? Kdo zkrátka občas vlasům neprovádí věci, o kterých je mu jasné, že do kolonky příkladné péče rozhodně nepatří?
Jsou lidé, kteří mají vlasy krásné a pevné, i když o ně nepečují zrovna příkladně. To jsou ale spíše výjimky. Většině se totiž chyby, které v péči o vlasy dělají, vrátí. Jejich vlasům chybí lesk, jsou takzvaně bez života, mohou být slabé a lámavé. A setkávají se i s nadměrným maštěním nebo vypadáváním vlasů, svěděním pokožky hlavy, pomalým růstem nebo s lupy.
Proto je dobré vyvarovat se chyb. Pojďme se společně podívat na 5 nejčastějších.
1. Příliš časté mytí vlasů
Pravidelné mytí zabraňuje hromadění olejů a toxinů z vnějšího prostředí, udržuje pokožku i vlasy v čistotě a je pro jejich zdraví a krásu nezbytné. Odstraňuje ale z pokožky také přírodní maz, který je pro zdravý růst vlasů nezbytný. Právě proto by se vlasy neměly umývat zbytečně často.
A přesně tohle je jednou z nejčastějších chyb. Chceme mít perfektní vlasy, proto si je umyjeme dříve, než by bylo třeba. Pokožka hlavy ale na příliš časté mytí reaguje tím, že tvoří zbytečně velké množství mazu. Brání se tak vysušení. Vlasy se pak rychle mastí, což vyžaduje častější mytí a dostáváme se do začarovaného kruhu.
Jak často tedy vlasy mýt?
Univerzální odpověď neexistuje. Záleží na typu vlasů. Zatímco jemné a mastící se vlasy snesou i každodenní mytí, vlasům suchým nebo kudrnatým by mohlo stačit umytí jen jednou týdně.
Obecně se dát říci, že jemné vlasy je většinou potřeba umýt každý druhý den, normální vlasy postačí dvakrát týdně, pevné a hrubé jednou týdně. V úvahu přitom vezměte i životní styl, cvičení či použití stylingových přípravků.
Zkuste čas mezi mytím vlasů prodlužovat, až dospějete k intervalu, který vám bude vyhovovat. Vytvořte si mycí rutinu a té se snažte držet.
S mytím vlasů jsou spojeny i časté chyby:
- Příliš velké množství šamponu – když šamponu používáte zbytečně moc, zvyšujete riziko tvorby lupů a suché pokožky.
- Dvojí mytí – nanesete šampon, opláchnete a pak ještě jedou. I když pak můžete mít pocit bezvadně čistých vlasů, myslete na to, že při druhém mytí svoje vlasy spíše dehydratujete, než že byste jim nějak prospívali.
- Oplachování horkou vodou – na vlasy horká voda nepatří, vždy si je oplachujte vlažnou vodou. Horká voda totiž spolu se šamponem odstraňuje i kožní maz, který má na pokožce zůstat a tím ji vysušuje a dehydratuje.
2. Špatná péče o vlhké vlasy
Po umytí jsou vlasy křehké a je třeba s nimi zacházet opravdu šetrně. Čemu se po mytí vlasů obloukem vyhnout?
Balení mokrých vlasů do ručníku
Po umytí si zabalíte vlasy do ručníku a ten na vlasech necháte třeba půl hodiny? Tato běžná praxe spousty žen a dlouhovlasých mužů je ale také jednou z nejčastějších chyb v péči o vlasy. Proč?
- Velký ručník, který navíc ztěžkne nasáklou vodou, za vlasy tahá a zbytečně je zatěžuje.
- Pokožka pod ručníkem nemůže volně dýchat a hrozí její zapaření.
- Když si vlasy navíc zabalíte do ručníku, kterým jste si utírali celé tělo, jdete naproti přenosu bakterií, které na pokožku hlavy rozhodně nepatří. Mohou se pak častěji tvořit lupy nebo objevovat jiné kožní problémy.
Jaký je tedy správný postup? Použijte zvlášť ručník na vlasy a na tělo. Po umytí vlasy v ručníku jen lehce promačkejte. Pokud si je přeci jen chcete zabalit, použijte hodně savý ručník a vlasy v něm mějte zabalené maximálně pět minut.
Spánek s mokrými vlasy
- Mokré vlasy jsou křehké a náchylnější k lámání. Při spánku se mohou třením o polštář snadno poškodit.
- Spánkem s mokrými vlasy se zvyšuje riziko zapaření, růstu bakterií a tím podráždění pokožky a vzniku infekcí.
- Navíc spánek s mokrými vlasy a ranní styling nejdou moc dohromady. Vlasy jsou v mokrém stavu křehké a snadno se zacuchávají.
Žehlení ještě vlhkých vlasů
- Pokud si vlasy po umytí žehlíte, dělejte to jen u naprosto suchých vlasů. Při žehlení vlhkých vlasů se narušuje vlasové vlákno, vlasy se lámou a třepí.
Příliš horký vzduch při fénování
- Stejně jako horká voda i horký vzduch vlasům neprospívá a vysušuje je. Vlasy vždy fénujte na co nejnižší teplotu vzduchu. Dejte si pozor i na to, jakým směrem dáváte hubici fénu – měla by směřovat dolů po směru růstu vlasů.
3. Používání horkých stylingových nástrojů bez ochrany
I když zdraví vlasů vůbec nesvědčí, jsou fén, žehlička či kulma výbornými pomocníky při stylingu vlasů. A pokud se používají s rozmyslem a správnou péči, určitě se jich nemusíte bát.
Častou chybou je ale používání těchto pomocníků bez ochranného spreje nebo séra, které pomůže vlasy ochránit před teplem.
Bez ochrany mohou tepelné nástroje vlasy poškodit, a to z několika důvodů:
- Vlasy vysušují – vysoké teploty vlasy zbavují jejich přirozené vlhkosti. Když jsou příliš suché, více se lámou a snadněji třepí.
- Vlasy ztrácejí elasticitu – opakované vystavování vysokým teplotám může poškodit strukturu vlasů, což vede ke ztrátě jejich elasticity. Ztrácejí pak vitalitu a přirozený lesk, jsou matné a špatně upravitelné.
- Poranění kutikuly – kutikula je vnější ochranná vrstva vlasů, která chrání vnitřní strukturu vlasového vlákna. Vysoké teploty mohou tuto vrstvu poškodit a otevřít ji, což vede k oslabení vlasů a jejich náchylnosti k dalšímu poškození.
- Roztřepené konečky – když jsou konečky opakovaně vystavovány vysokým teplotám, mohou se začít lámat a třepit.
Čím častěji jsou stylingové nástroje s vysokými teplotami používány, tím vyšší je riziko poškození vlasů. Při jejich používání dodržujte tyto pravidla:
- snažte se vlasy vystavovat vysokým teplotám co nejméně,
- vždy používejte produkty pro ochranu před teplem,
- pokud to jde, používejte nástroje na nižší teplotu,
- nikdy nežehlete a nekulmujte ještě mokré vlasy.
4. Časté stahování vlasů v gumičce
Vlasy stažené do pevného culíku nebo drdolu jsou sice jednou z nejpohodlnějších a nejrychlejších variant účesu, na zdraví vlasů to ale může mít negativní vliv. Navíc mohou přivodit bolesti hlavy.
Silné utažení vlasů dráždí kůži na hlavě, takže budou i více padat a celkově se lámat a třepit. Občas si nechejte vlasy rozpuštěné nebo volte volné účesy. Pokud si vlasy stahujete, vždy používejte vhodné gumičky.
Není totiž gumička jako gumička a existují i takové, které jsou k vlasům šetrné. Řeč je o takzvaných scrunchie gumičkách. Jsou obaleny látkou, takže jsou širší a měkčí než běžné gumičky.
Ideálním materiálem pro scrunchie gumičky je hedvábí, které je k vlasům nejšetrnější. Největší výhody hedvábných gumiček:
- jsou šetrné k vlasovému vláknu,
- nelámou vlasy,
- redukují krepatění i elektrizaci vlasů,
- hedvábí při sundávání klouže, takže snižuje riziko vytrhnutí vlasů,
- jsou odolné a vydrží dlouhou dobu,
- jsou krásným doplňkem.
Scrunchie gumičky se nosí už od 80. let a teď jsou znovu na vzestupu. Na trhu je jich obrovský výběr, často jsou ale vyrobeny v Číně z nekvalitního polyesterového materiálu. Pokud nosíte culíky často, je kvalitní gumička určitě jednou z věcí, za které se vyplatí si připlatit. Vybírejte proto nejen podle vzhledu, ale také materiálu a kvality provedení.
5. Zanedbaná péče o pokožku hlavy
Obecně se soustředíme spíše na péči o vlasy samotné a zdraví pokožky hlavy považujeme tak trochu za samozřejmost. Zapomínat na péči o vlasovou pokožku a kořínky vlasů je ale chyba. Jen ze zdravé pokožky mohou vyrůstat zdravé vlasy!
Když o pokožku hlavy nepečujeme dostatečně, nebo naopak příliš, může to vést k podrážení, tvorbě lupů, zpomalení růstu vlasů i dalším kožním problémům.
Jak o pokožku hlavy správně pečovat?
Jak o své vlasy pečujeme?
Zkuste se zamyslet nad tím, jakou péči svým vlasům věnujete. Je tak akorát, nebo své vlasy občas šidíte nebo naopak péči trošku přeháníte? Díváte se při výběru vlasové kosmetiky na složení nebo spíše cenu?
Z průzkumů spotřebitelského chování vyplývá, že čím dál tím více žen vyhledává přírodní vlasovou kosmetiku. Zejména mladší generace zkoumá složení produktů, které si pořizují a snaží se vyhýbat produktům, které obsahují parabeny, silikony nebo sulfáty.
Slova jako přírodní, ekologický nebo organický jsou nejen v oblasti vlasové kosmetiky skloňovány čím dál tím více. Byla by chyba nedržet se aktuálních trendů, které jasně svědčí o tom, že lidem na vzhledu a zdraví svých vlasů záleží.
Závěr
Mít krásné a zdravé vlasy, to není otázka náhody, ale správné péče a věnování pozornosti detailům. Vyhýbání se běžným chybám, jako je nevhodná péče, časté stahování do gumiček nebo vystavování vlasů horku bez jakékoli ochrany, je klíčové pro zajištění dlouhodobě krásných a zdravých vlasů.
Každý typ vlasů má svá specifika, a proto je důležité péči přizpůsobit jeho potřebám. A podle toho také vybírat správné produkty.
Když si osvojíte správné návyky a budete používat kvalitní produkty, nic už nebude bránit tomu, abyste měli silné, zdravé a krásné vlasy!
Zdroje:
https://www.mukhair.co.za/blogs/blog/common-hair-care-mistakes-and-how-to-fix
10 hair care habits that can damage your hair
Péče o vlasy: 8 chyb, kterých byste se měli při péči o vlasy vyvarovat
https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/vlasy/nejcastejsi-chyby-pri-myti-vlasu-delate-je-take
INhair.cz | Profesionální vlasová, pleťová a dekorativní kosmetika